10 lis 2022

10 lis 2022

ZUS: Od 2023 roku nowy obowiązek dla firm.

Przez:

Sekcja: Aktualności

Od nowego roku każdy płatnik składek musi posiadać profil na platformie ZUS. Są jednak wyjątki.

Nowa powinność wynika z dużej reformy systemu ubezpieczeń (wprowadzonej ustawą z 24 czerwca 2021 r.; DzU z 2021 r., poz. 1621), której głównym celem było uporządkowanie oraz ujednolicenie niektórych rozwiązań dotyczących przyznawania i wypłaty świadczeń.

Platforma umożliwia załatwienie online większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi.

Płatnicy składek mogą dzięki temu elektronicznie przekazywać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych. Albo kontrolować nią stan swoich rozliczeń z organem rentowym oraz zwolnienia lekarskie swoich pracowników. Mogą także samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji (np. banku lub urzędu) – wymienia Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Z danych organu rentowego wynika, że obecnie na PUE zarejestrowanych jest już ponad 10,7 mln użytkowników. Z tego konto z przypisaną rolą płatnika ma ponad 89 proc. osób prowadzących własną działalność i ponad 87 proc. firm rozliczających składki od jednej do pięciu osób.

Po zmianach obowiązek ten obejmie wszystkich płatników (tj. osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej), w tym właścicieli małych firm, czyli zatrudniających do pięciu pracowników, oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie – wyjaśnia rzecznik ZUS.

Od tej generalnej zasady przewidziano jednak wyjątki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wskazuje, że chodzi o sytuacje, kiedy dany przedsiębiorca nie założył profilu na PUE, ale upoważnił do swojej roli płatnika inną osobę (np. księgową lub pracownika biura rachunkowego). – W takim przypadku przyjmujemy, że płatnik spełnił obowiązek rejestracji i nie ma potrzeby zakładania innego konta – tłumaczy rzecznik organu rentowego.

Wyjaśnia jednocześnie, że aby upoważnić inną osobę do swojego profilu, trzeba dla niej złożyć pełnomocnictwo w ZUS.

Pojawiły się natomiast wątpliwości, czy musi je złożyć także wspólnik, który zgodnie z Krajowym Rejestrem Sądowym ma możliwość jednoosobowej reprezentacji spółki.

Organ rentowy twierdzi, że jeśli jednoosobowa reprezentacja spółki wynika z wpisu w KRS, nie trzeba składać do ZUS pełnomocnictwa. Wystarczy, że taka osoba zgłosi to do organu rentowego: telefonicznie poprzez infolinię ZUS (Centrum Obsługi Telefonicznej), podczas e-wizyty w ZUS, w sali obsługi klientów w placówce lub pisemnie.

Więcej informacji pod linkiem: https://www.rp.pl/zus/art37387851-od-2023-roku-nowy-obowiazek-dla-firm-ma-ulatwic-kontakt-z-zus

Źródło: Rzeczpospolita e – wydanie z dnia 10.11.2022 r./HW

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet