25 sie 2022

25 sie 2022

Zakaz wjazdu unijnych ciężarówek do Rosji od 1 pażdziernika

Przez:

Sekcja: Aktualności

W Rosji trwają prace nad zakazem wjazdu do kraju dla unijnych ciężarówek. Nowy zakaz ma pojawić się już 1 października, działając na podobnej zasadzie, jak ma to już miejsce na Białorusi. Unijne zestawy będą mogły więc dojechać do przygranicznych centrów przeładunkowych, by tam przekazać naczepy lokalnym ciągnikom lub podstawić się po prostu na przeładunek.

Nowy zakaz ma być odpowiedzią na unijne sankcje, które zakazały ruchu rosyjskich ciężarówek już w połowie kwietnia. Ma to też poprawić sytuację rosyjskich przewoźników, którzy masowo stracili międzynarodowe zlecenia na rzecz przewoźników unijnych lub środkowoazjatyckich. Rząd ma wręcz nadzieję na ograniczenie kosztów transportu, zakładając, że rosyjskie firmy przewiozą ładunki przez swój kraj znacznie taniej niż robią to obecnie Polacy, Litwini, Kazachowie lub Gruzini.

Zupełnie inny pogląd mają jednak rosyjscy przedsiębiorcy, nie kryjąc obaw przed nowym systemem, w tym zwłaszcza przed samym procesem przeładunków. Obawiają się przy tym uszkadzania towarów, wydłużania procedur celnych lub nawet zaginięcia bardziej cennych ładunków. Dlatego też rosyjskie organizacje przedsiębiorców zaapelowały do rządu o wprowadzenie wyjątkowo długiej listy wyjątków od powyższego zakazu.

Apel o wyjątki dotyczy  produktów o wysokiej wartości lub towarów wrażliwych na warunki przechowywania. (Źr.www. 40ton.net-K.O.)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet