17 gru 2021

17 gru 2021

Zablokowana granica na wschodzie

Przez:

Sekcja: Aktualności

Od 15 grudnia do Polski mogą wjechać tylko kierowcy, którzy mają test na covid. Rozporządzenie, które zablokowało granicę.

Z kilkugodzinnym wyprzedzeniem rząd poinformował, że o północy z 14 na 15 grudnia weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów wprowadzające obowiązkowe testy PCR przy przekraczaniu zewnętrznej granicy Polski. Dotyczą one także kierowców w ruchu międzynarodowym. W przypadku nieokazania testu, kierowca zostanie skierowany na 14-dniową kwarantannę. Test nie może być starszy niż 24 godziny.

Przewoźnicy uważają, że rozporządzenie jest sabotażem całej branży. Ponieważ na granicach nie ma możliwości wykonania testów, rozporządzenie wstrzymało ruch graniczny i zaskoczyło kierowców oraz przedsiębiorców i to w okresie największego nasilenia przewozów.

Już w ub.r. KE apelowała do rządów, aby nie obejmować obowiązkiem testów i kwarantanny kierowców samochodów ciężarowych wykonujących przewozy międzynarodowe, tymczasem Rada Medyczna przy premierze wydając rozporządzenie zapomniała o transporcie drogowym. – Po raz kolejny mamy do czynienia z chaotycznym działaniem naszej administracji.

Rząd obiecał opublikować 17 grudnia rozporządzenie wyłączające kierowców transportu drogowego z wyżej opisanych rygorów. Przewoźnicy upominają się o zwolnienie z kwarantanny kierowców. – Część z nich zdecydowała się wrócić do Polski bez testu i poddała się 2-tygodniowej kwarantannie.

Źródło: Rzeczpospolita z dn. 16.12.2021 /HW

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet