21 mar 2024

21 mar 2024

Wspólny apel prezesów ZMPD i TLP do ministra infrastruktury w sprawie wymiany tachografów

Przez:

Sekcja: Aktualności

Prezes ZMPD Jan Buczek oraz Prezes TLP Maciej Wroński wystosowali wspólny apel do ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka w sprawie dofinansowania do wymiany tachografów, przedstawiając najważniejsze argumenty przemawiające za koniecznością partycypowania państwa w koszcie wymiany tego urządzenia.

W apelu podkreślono m.in., że  2024 r. rozpoczął się spowolnieniem gospodarczym, które pogarsza ekonomiczną sytuację wszystkich przewoźników. Nieuczciwa konkurencja przewoźników z Ukrainy, brak zleceń, rosnące zadłużenie branży oraz 100% wzrost liczby niewypłacalności firm transportowych powodują narastanie niepokoju. Do tego warto podkreślić, że średnia cena montażu nowego tachografu w używanych pojazdach to koszt ok. 5 tys. zł. W obecnej sytuacji poniesienie takiego wydatku przez firmy spowoduje dalsze pogorszenie kondycji polskiego transportu drogowego.

Od sierpnia 2023 r. w UE w nowych samochodach ciężarowych i autobusach muszą być montowane najnowsze tachografy. W przypadku pojazdów wyposażonych w analogowy lub cyfrowy tachograf nieinteligentny ta operacja musi się odbyć do 31 grudnia 2024 r.

Przewoźnicy, którzy nabyli pojazdy z tachografami inteligentnymi I generacji, będą musieli je wymienić do 18 sierpnia 2025 r.

Pełna treść apelu dostępna pod linkiem: https://zmpd.pl/aktualnosci_pliki/f-GLOWNY-2494-4204-5203.2024_03_18_pismo_do_MI_ws_dofinansowania.pdf

Źródło: www.zmpd.pl z dn. 20.03./HW

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet