Umowa o wolnym handlu z Nową Zelandią – wejście w życie 1.05.2024 r.
1 maja 2024 r. wejdzie w życie Umowa o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Nową Zelandią.
Warunkiem skorzystania przez unijnych importerów z prawa do preferencyjnego traktowania taryfowego dla towarów pochodzących z Nowej Zelandii (w rozumieniu tej Umowy) przywożonych do UE będzie:
- Oświadczenie o pochodzeniu sporządzone przez nowozelandzkiego eksportera (wzór oświadczenia o pochodzeniu – Załącznik 3-C do Umowy).
W treści oświadczenia powinien widnieć numer referencyjny, za pomocą którego eksporter jest identyfikowany. W przypadku eksportera z Nowej Zelandii będzie to Customs Client Code.
- Tzw. wiedza importera, że produkt jest produktem pochodzącym (art. 3.20 Umowy)
Wiedza ta musi być oparta na informacjach w formie dokumentów i innych dowodów udostępnionych importerowi przez eksportera lub wytwórcę produktu, które są w posiadaniu importera już w momencie składania zgłoszenia celnego. W oparciu o nie importer musi być w stanie udowodnić organowi celnemu, że odpowiednia reguła pochodzenia została spełniona i produkt może być uważany za pochodzący z Nowej Zelandii. Jeżeli importer nie będzie w stanie tego wykazać, organ celny odmówi przyznania preferencyjnego traktowania taryfowego.
W przypadku wywozu produktów z UE do Nowej Zelandii, unijny eksporter sporządza oświadczenie o pochodzeniu (Załącznik 3-C do Umowy, zalecane jest wykorzystywanie do tego celu angielskiej wersji językowej) wskazując swój numer referencyjny, którym będzie numer REX. Jednakże oświadczenie o pochodzeniu będzie mógł sporządzić każdy unijny eksporter, ale tylko dla przesyłek, w których wartość produktów pochodzenia unijnego nie przekroczy 6 000 euro. Tam gdzie wartość produktów unijnych w przesyłce przekroczy wspomniany próg 6 000 euro, oświadczenie będzie mógł sporządzić wyłącznie eksporter zarejestrowany w systemie REX.
Polscy przedsiębiorcy, którzy zamierzają wywozić produkty do Nowej Zelandii w ramach Umowy UE-Nowa Zelandia powinni zatem zarejestrować się w bazie zarejestrowanych eksporterów REX. W Polsce rejestracja prowadzona jest przez Izbę Administracji Skarbowej w Poznaniu – Wydział Centralna Rejestracja. Sprawdź jak to zrobić w opisie usługi REX – uzyskaj status zarejestrowanego eksportera.
Rejestracja w systemie REX ma charakter jednokrotny, jeżeli więc podmiot już posiada nadany mu numer REX – ponowna rejestracja nie jest potrzebna.
Podstawa prawna: