29 sie 2019

29 sie 2019

Umowa na zabudowę systemu ERTMS/ETCS na szlaku Rail Baltica

Przez:

Sekcja: Aktualności

28 sierpnia 2019 r. PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały umowę na projekt i zabudowę systemu ERTMS/ETCS poziomu 2 na linii E75 na odcinku Warszawa Rembertów – Białystok. Zabudowa jest niezbędnym uzupełnieniem dotychczasowych inwestycji na szlaku Rail Baltica. Nowoczesny system ERTMS/ETCS pozwoli zwiększyć przepustowość linii
w ruchu pasażerskim i dla przewozu towarów w Polsce i Europie. Efektem wdrożenia systemu ERTMS (European Rail Traffic Management System) będzie podniesienie poziomu bezpieczeństwa w podróżach pociągami i przewozie towarów. Sprawniejsze zarządzanie ruchem kolejowym pozytywnie wpłynie na punktualność pociągów.

Projekt przewiduje wyposażenie 176 km linii pomiędzy Warszawą Rembertowem a Białymstokiem w nowoczesne urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Obejmie 12 stacji, które będą zarządzane z trzech lokalnych centrów sterowania w Tłuszczu, Małkini i Białymstoku.

ERTMS poziomu 2 „składa” się z dwóch elementów: Europejskiego Systemu Sterowania Pociągiem (European Train Control System, ETCS) i systemu łączności GSM-R (GSM-Railways). Jego działanie polega na wykorzystaniu urządzeń przytorowych systemu ETCS i systemu Kolejowej Radiokomunikacji Ruchomej GSM-R. Odpowiedniego przystosowania i wyposażenia wymagają także urządzenia pokładowe w lokomotywach. Więcej informacji na ten temat na stronie:

https://www.gov.pl/web/infrastruktura/ertms-na-szlaku-rail-baltica-zapewni-bezpieczniejsze-i-sprawniejsze-podroze    (Źr. www.gov.pl-K.O.)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet