19 maj 2020

19 maj 2020

Suchy port w Zajączkowie Tczewskim

Przez:

Sekcja: Aktualności

Budowa suchego portu w Zajączkowie Tczewskim- inwestycji wartej ponad 200 mln zł , może rozpocząć się w 2022 roku. Jak dowiedziała się redakcja portalu Gospodarka Morska , zostało wysłane zapytanie ofertowe na przygotowanie projektu budowlanego.

„Proces już ruszył, na wiosnę przyszłego roku planujemy zakończyć proces projektowy i uzyskać pozwolenie na budowę” – powiedział  Robert Krzemiński, Project Manager ICY Tczew.

Intermodal Container Yard port to zaplecze dystrybucyjno-przeładunkowe, które  ma umożliwić sprawną i efektywną obsługę ładunków oraz optymalizację łańcucha dostaw zarówno od strony morza w głąb lądu (i odwrotnie) jak i w relacjach wewnątrz europejskich z zachodu na wschód i z północy na południe. Projekt ma odciążyć obwodnicę Trójmiasta od ruchu ciężkich samochodów z kontenerami i przenieść ruch ładunków podróżujących dziś po drogach Gdańska, Gdyni i Sopotu na tory.

Budową inwestycji zajmie się spółka PCC Intermodal S.A.Budowa zaplecza dystrybucyjno-przeładunkowego miała rozpocząć się już kilka lat wcześniej, ale jak powiedział Robert Krzemiński: „Opóźnienia były związane między innymi ze żmudną pracą formalno-dokumentacyjną.  W planach jest budowa między innymi dziesięciotorowej bocznicy kolejowej, z torami podsuwnicowymi o długości 750 m. Planowane zdolności przeładunkowe terminala to ponad 1 mln TEU rocznie,    powierzchnia składowa terminala ma wynosić ponad 20.000 TEU.Źr wwww.gospodarkamorska.pl-K.O.)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet