23 sty 2023

23 sty 2023

Spedytorzy domagają się ochrony KE przed monopolizacją rynku przez armatorów

Przez:

Sekcja: Aktualności

Spedytorzy apelują do Komisji Europejskiej, aby nie przedłużała zgody na kartelizację armatorów morskich, którzy dyktują warunki na rynku. Został im rok na przekonanie polityków.

Polska Izba Spedycji i Logistyki przypomina, że 25 kwietnia 2024 roku wygasa rozporządzenie Komisji Europejskiej w sprawie wyłączenia armatorów spod unijnych przepisów zabraniających firmom łączyć się w konsorcja – Consortia Block Exemption Regulation.

Spedytorzy obawiają się, że przedłużenie wyłączenia na kolejne 5 lat, doprowadzi do rynkowego dyktatu garstki gigantycznych koncernów. Już teraz ponad połowa światowej pojemności floty kontenerowej jest kontrolowana przez czterech największych armatorów.

Spedytorów niepokoi pogłębiająca się integracja usług oferowanych przez armatorskich gigantów. Notowane w ostatnich latach rekordowe zyski pozwoliły im na znaczące poszerzenie oferty poza usługami transportu morskiego. – Taka integracja pionowa pozwala na oferowanie kompleksowych usług łącznie z bezpośrednim dostarczaniem towaru do finalnego odbiorcy, na przykład A.P. Moller-Maersk zarządza już wszystkimi operacjami logistycznymi dla Unilevera – wskazuje przedstawiciel PISiL.

Odsyłamy do zapoznania się z pełnym artykułem pod linkiem: https://logistyka.rp.pl/regulacje-ue/art37789921-spedytorzy-domagaja-sie-ochrony-ke-przed-monopolizacja-rynku-przez-armatorow?pid=96472051&pit=logistics_4_position_4570&l=Logistyka&lid=816691&pt=category

Źródło: Rzeczpospolita e – wydanie z dn. 17.01.2023 r./HW

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet