18 kwi 2024

18 kwi 2024

Rządowy projekt ustawy o ochronie sygnalistów w Sejmie

Przez:

Sekcja: Aktualności

Rządowy projekt ustawy o ochronie sygnalistów wpłynął we wtorek, 17 kwietnia 2024 r., do Sejmu i obecnie czeka na nadanie numeru druku sejmowego. Projekt ten wdraża do porządku krajowego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Termin jej implementacji minął 17 grudnia 2021 r. Projekt otwiera się możliwość dopracowania m.in katalogu przedmiotowego, który w ostatnich tygodniach podlegał kolejnym zmianom. Szczególnie istotne wydaje się pochylenie nad kwestią zgłoszeń z zakresu prawa pracy, które obecnie obejmują bardzo szeroki wachlarz nieprawidłowości, w tym także te, które nie rzutują na interes społeczny, lecz indywidualnie interesy pracowników. Termin „zgłaszający naruszenia prawa” został zastąpiony przez projektodawcę terminem „sygnalisty” – zmiana ta jest podyktowana faktem obecności terminu „sygnalista” w społecznej percepcji problematyki zgłaszania naruszeń prawa.

Zgodnie z ostateczną wersją projektowanego art. 3 ust. 1, naruszeniem prawa, które będzie podlegało zgłoszeniu, będzie działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem lub mające na celu obejście prawa dotyczące:

1) prawa pracy;

2) korupcji;

3) zamówień publicznych;

4) usług, produktów i rynków finansowych;

5) przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu;

6) bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami;

7) bezpieczeństwa transportu;

8) ochrony środowiska;

9) ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego;

10) bezpieczeństwa żywności i pasz;

11) zdrowia i dobrostanu zwierząt;

12) zdrowia publicznego;

13) ochrony konsumentów;

14) ochrony prywatności i danych osobowych;

15) bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych;

16) interesów finansowych Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, jednostki samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej;

17) rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, w tym publicznoprawnych zasad konkurencji i pomocy państwa oraz opodatkowania osób prawnych;

18) konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela – występujące w stosunkach jednostki z organami władzy publicznej i niezwiązane z dziedzinami wskazanymi w pkt 1–17.

Ustawa ma co do zasady wejść w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. ( Źródło: Prawo.pl dla LEX dn. 18.04.2024 r./HW)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet