27 lis 2020

27 lis 2020

Rosną indeksy stawek za przewóz kontenerów

Przez:

Sekcja: Aktualności

Shanghai Containerized Freight Index (SCFI), badający stawki frachtu z Szanghaju do głównych portów świata, osiągnął 20 listopada poziom 1938,32 punktów. Od początku bieżącego roku wzrósł blisko dwukrotnie. Tempo wzrostu przyspieszyło w ostatnich tygodniach. Ledwie miesiąc temu odczyt SCFI wynosił 1449 pkt – co i tak było zdecydowanie najwyższym poziomem w ciągu ostatnich czterech lat.

Stawki między Szanghajem i portami europejskimi (w tym Gdańskiem) były w ostatnim tygodniu jednymi z szybciej rosnących na świecie. Wartość indeksu dla destynacji europejskich podskoczyła o 137 pkt do poziomu 1644. Wzrost ten był bardziej dynamiczny niż średnia dla całkowitego indeksu SCFI.hanghai Shipping Exchange

Są dwie główne przyczyny wzrostu. Po pierwsze, złożyły się na to znaczne opóźnienia w dostawie towarów na wiosnę. Spowodowane to było najpierw odizolowaniem się Chin od świata, po czym nastąpił lockdown w większości państw europejskich. Gdy wreszcie gospodarki zaczęły się otwierać, do problemu zaległych transportów doszedł dodatkowo post-lockdownowy popyt. Spowodowało to utrudnienia w dostępie do kontenerów, co z kolei doprowadziło do wzrostu stawek. Obecne zaś przyspieszenie wzrostu indeksu jest wynikiem nałożenia się na, i tak już skomplikowaną sytuację, tradycyjnego przedświątecznego popytu.W Wielkiej Brytanii do powyższych problemów dochodzi jeszcze niepewność związana z Brexitem i tym co będzie się działo po 1 stycznia.(Źr. www.trans.info.pl-K.O.)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet