5 mar 2019

5 mar 2019

Rada Ministrów -program przygotowań do Brexitu

Przez:

Sekcja: Aktualności

Na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów rozpatrywany będzie projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie zatwierdzenia Programu przygotowań Rzeczypospolitej Polskiej do wystąpienia Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej bez zawarcia Umowy o wystąpieniu. Program ma ograniczyć negatywne skutki  twardego brexitu. Podjęto działania mające na celu wsparcie dla firm transportowych.

Pod naciskiem Polski Komisja Europejska zawarła umowę, która przynajmniej początkowo pozwoli na utrzymanie dotychczasowych zasad świadczenia usług transportowych w Wielkiej Brytanii przez polskich spedytorów, łącznie z kabotażem. To dla Polski sprawa fundamentalna: nasze firmy przejęły 25 proc. rynku przewozów między Unią i Wyspami.

Aby zminimalizować trudności dla tych przewozów, rząd nawiązał współpracę z francuską administracją w sprawie warunków odpraw w Calais. Zatrudniono też dodatkowo 400 ekspertów w urzędach skarbowych. W administracji będzie też więcej ekspertów zajmujących się wydawaniem certyfikatów fitosanitarnych dla polskich firm wysyłających żywność na Wyspy (to ok. 1/5 naszego eksportu do tego kraju).  (Źr.Rzeczp. nr 54-K.O.)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet