5 paź 2018

5 paź 2018

Polska złożyła skargę do TSUE w sprawie dyrektywy o delegowaniu pracowników

Przez:

Sekcja: Aktualności

3 października BR.  Polska złożyła skargę do TSUE w sprawie dyrektywy o delegowaniu pracowników. Wg. informacji wiceszefa MSZ Konrada Szymańskiego w skardze zwraca się  uwagę na protekcjonistyczny charakter dyrektywy – założenia skargi, którą złożył do TSUE rząd Wegier są podobne. W komunikacie węgierskiego rządu podkreślono, że nowe przepisy w sposób nieproporcjonalny ograniczają swobodę świadczenia usług. „Węgry i Polska we wspólnym oświadczeniu wyjaśniły, że przyjętych przepisów w żadnym razie nie można uznać za wyważone” – czytamy w komunikacie.

Ministrowie państw UE odpowiedzialni za sprawy społeczne zatwierdzili dyrektywę o pracownikach delegowanych 21 czerwca. Przeciwko jej ostatecznemu przyjęciu zagłosowały Polska i Węgry. Od głosu wstrzymały się Łotwa, Litwa, Chorwacja i Wielka Brytania.

Ogranicza ona okres delegowania pracowników do 12 miesięcy z możliwością przedłużenia o sześć miesięcy na podstawie „uzasadnionej notyfikacji”, przedstawionej przez przedsiębiorcę władzom państwa przyjmującego.

Przepisy przewidują, że po okresie delegowania pracownik będzie objęty prawem kraju przyjmującego. Zmiany przepisów w tej sprawie przewidują wypłatę wynagrodzenia na takich samych zasadach, jak w przypadku pracownika lokalnego. Regulacje mają wejść w życie w połowie 2020 roku.
(źr. www.gospodarkamorska.pl – DA)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet