21 paź 2022

21 paź 2022

Pat w sprawie nowych zasad badań pojazdów

Przez:

Sekcja: Aktualności

Sejmowa Komisja Infrastruktury próbowała wypracować zmiany dotyczące badań technicznych, których koszty nie zmieniły się od 18 lat. Bez podwyżek sprawdzenie stanu aut będzie trudne.

Prawie sześć tysięcy stacji kontroli pojazdów może upaść. W ocenie przedsiębiorców nowe przepisy zawierają „dodatkowe, kosztowne regulacje dla firm”, w sytuacji gdy opłata za badanie techniczne nie była podwyższana od blisko 18 lat. – Branża stacji kontroli pojazdów chyli się ku upadkowi. W pierwszej połowie roku zbankrutowało ponad 150 firm, a do końca roku będzie ich wielokrotnie więcej.

Oznacza to, że właściciele pojazdów będą mieli problem z wykonaniem badania technicznego swojego auta.

W czwartek sejmowa komisja infrastruktury zajęła się przygotowaniem sprawozdania nad projektem. Zgody nie ma. Od blisko 18 lat nie była podwyższana opłata za badanie techniczne pojazdu. Jego koszty wynoszą: 98 zł – samochód osobowy, 162 zł – pojazdy zasilane gazem, 62 zł – motocykl, 153 zł – samochód ciężarowy. Do tego trzeba dołożyć teraz implementację prawa UE i prawa międzynarodowego. A to oznacza nowe obowiązki. ( Źródło: Rzeczpospolita e -wydanie z dnia 21.10.2022 r./HW)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet