10 lip 2020

10 lip 2020

Pakiet mobilności wejdzie w życie bez poprawek

Przez:

Sekcja: Aktualności

W Parlamencie Europejskim przepadły w głosowaniach poprawki m.in. europosłów PiS i PO do regulacji dotyczących przewoźników drogowych, zwanego pakietem mobilności. Oznacza to, że regulacje, które część krajów Wspólnoty uznaje za szkodliwe, wejdą w życie.

Przepisy zwane pakietem mobilności, wprowadzają wiele zmian na rynku transportu drogowego, do których będą musiały dostosować się unijne firmy. Zmiana przepisów dotyczących delegowania kierowców, ich czasu pracy i odpoczynku oraz skuteczniejszego egzekwowania zasad kabotażu (czyli transportu towarów prowadzonego tymczasowo w państwie, w którym dany przewoźnik nie ma siedziby) ma według założeń położyć kres zakłóceniom konkurencji w sektorze transportu drogowego oraz zapewnić kierowcom lepsze warunki odpoczynku. Krytycy tych rozwiązań wskazują, że faworyzują one przedsiębiorstwa z państw Europy Zachodniej i są dyskryminujące dla przewoźników z takich krajów jak Polska, Węgry, Bułgaria i państwa bałtyckie. Wskazywano także, że wejście tych przepisów w życie spowoduje obciążenia biurokratyczne dla firm, dodatkowe koszty czy trudne do uzasadnienia obowiązkowe powroty pojazdów ciężarowych do bazy raz na osiem tygodni.

W trakcie prac nad przepisami wprowadzono nie tylko to rozwiązanie, ale i ograniczenia dotyczące transportu kombinowanego, które zdaniem KE mogą zmniejszyć jego skuteczność w zakresie wspierania przewozów multimodalnych. ( Źródło: Prawo.pl dla LEX z dn. 09.07.2020 r./HW)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet