29 cze 2020

29 cze 2020

OTWARCIE GRANIC ZEWNĘTRZNYCH UE – BRAK POROZUMIENIA

Przez:

Sekcja: Aktualności

Piątkowe spotkanie unijnych ambasadorów ws. listy państw, dla których „27” powinna otworzyć granice zewnętrzne zakończyło się bez porozumienia. Komisja Europejska chce, by kraje strefy Schengen częściowo i stopniowe rozpoczęły otwieranie granic zewnętrznych UE od początku lipca. Państwa UE same podejmują decyzje o zamykaniu i otwieraniu swoich granic, ale KE stara się sprawić, by działo się to w skoordynowany sposób.

Wraz ze słabnięciem pandemii i przywróceniu (choć jeszcze nie w pełni) funkcjonowania strefy Schengen, UE ma się wkrótce otworzyć na kraje trzecie. KE wydała zestaw rekomendacji w tej sprawie, ale unijni ambasadorowie nie mogą się na razie porozumienie w tej kwestii. Problemem jest nie tylko lista krajów na które UE miałaby się otworzyć, ale także m. in. kryteria, na podstawie których miałby się to stać a także analizowanie sytuacji epidemiologicznej w państwach gdzie raportowanie jest mało wiarygodne – przekazał PAP jeden z dyplomatów.

Ograniczenie podróży ma zastosowanie do „obszaru UE+”, który obejmuje wszystkie państwa członkowskie strefy Schengen, Bułgarię, Chorwację, Cypr i Rumunię oraz cztery państwa stowarzyszone w ramach Schengen (Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię). Łącznie chodzi o 30 państw.

Na liście, krajów, których mieszkańcy będą mogli od 1 lipca podróżować do UE ma nie być Stanów Zjednoczonych. Sytuacja epidemiologiczna za Atlantykiem jest gorsza niż w Europie. W ostatnich dniach w USA notowano powyżej 40 tys. nowych przypadków zakażeń dziennie.

Więcej pod linkiem:

https://www.gospodarkamorska.pl/Porty,Transport/bez-porozumienia-ws-listy-krajow-dla-ktorych-ue-ma-otworzyc-granice.html  ( Źródło: gospodarkamorska.pl z dn. 29.06.2020 r./ HW)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet