21 kwi 2021

21 kwi 2021

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej w realizacji

Przez:

Sekcja: Aktualności

16 kwietnia 2021 r. zostały zawarte umowy na zaprojektowanie i budowę dwóch odcinków Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej (OMT) w ciągu drogi ekspresowej S6. Pierwszy odcinek między Chwaszczynem a Żukowem ma długość 16,3 km. Drugi to 16-kilometrowy odcinek między Żukowem a węzłem Gdańsk Południe wraz z 7-kilometrową obwodnicą Żukowa. Zakończenie prac budowlanych zaplanowano w II kwartale 2025 r. Wybudowana trasa będzie dwujezdniową drogą ekspresową (po dwa pasy w każdym kierunku), z rezerwą pod trzeci pas. Łączna długość nowej trasy wraz z obwodnicą Żukowa to ok. 39 km.

S6 Chwaszczyno – Żukowo

W ramach realizacji zadania o długości ok. 16,3 km zostanie wybudowany węzeł Miszewo oraz obwód utrzymania drogi. Dokończony zostanie też węzeł Chwaszczyno (na styku z budowaną obecnie Trasą Kaszubską). Wykonawcą inwestycji jest firma Budimex. Koszt prac to ok. 715,2 mln zł.

S6 Żukowo – Gdańsk Południe

Inwestycja obejmuje realizację drogi ekspresowej o długości  ok. 16 km oraz obwodnicy Żukowa o długości ok. 7 km. W ramach zadania zostaną wybudowane węzły Żukowo i Lublewo. Rozbudowany zostanie także węzeł Gdańsk Południe na styku istniejących S6 Obwodnicy Trójmiasta oraz S7 Południowej Obwodnicy Gdańska. Przewidziano również budowę Miejsca Obsługi Podróżnych Widlino. Obwodnica Żukowa połączy się z drogą krajową nr 7
w miejscowości Przyjaźń i poprzez węzeł Żukowo zostanie doprowadzona do drogi krajowej nr 20 w miejscowości Glincz. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia. Koszt prac to ok. 777 mln zł.

Budowa S6

W budowie w województwie pomorskim są już trzy odcinki S6 między Bożympolem Wielkim
a Gdynią o łącznej długości ok. 41 km. Natomiast w fazie przetargu na projekt i budowę jest jeszcze pięć odcinków drogi ekspresowej o łącznej długości ok. 72 km między Słupskiem
a Bożympolem Wielkim.

Całość trasy S6 w województwach pomorskim i zachodniopomorskim będzie oddana do ruchu w 2025 r. Do dyspozycji kierowców będzie to w sumie blisko 200 km drogi ekspresowej. . (Źr. Ministerstwo Infrastruktury -www.gov.pl-K.O.)

 

 

 

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet