7 gru 2021

7 gru 2021

Nowe Ograniczenia i projekt ustawy

Przez:

Sekcja: Aktualności

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił nowe decyzje władz w związku z koronawirusem SARS-CoV-2 i chorobą COVID-19. Zapowiedział obowiązek szczepień na COVID-19 dla trzech grup zawodowych – medyków, nauczycieli i przedstawicieli służb mundurowych. Mniej osób będzie mogło jednocześnie przebywać w obiektach sakralnych, sportowych, gastronomicznych i kulturalnych. Od 20 grudnia do 9 stycznia nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich.

Wtedy zmniejszone będą limity m.in. w restauracjach, kinach, teatrach i obiektach sportowych do 30 proc. – Zwiększenie limitów wyłącznie dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę – wyjaśnił Kraska. Od połowy grudnia zamknięte zostają także dyskoteki oraz kluby i inne miejsce, w których można tańczyć.

Minister zdrowia mówił, że notowana ostatnio liczba zakażeń oraz wariant Omikron koronawirusa wymagają podjęcia stanowczych działań. W tym kontekście wymienił m.in. projekt ustawy dotyczący umożliwienia pracodawców żądania okazania przez pracowników wyniku testu na koronawirusa (a nie, jak wcześniej planowano, dowodu zaszczepienia na COVID-19).

Nowe obostrzenia od 15 grudnia br.

Druga decyzja to nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich w okresie od 20 grudnia do 9 stycznia.

Szczegóły przedstawił wiceminister Waldemar Kraska. Powiedział, że nowe obostrzenia wprowadzane są od 15 grudnia.

– Obniżamy limity do 30 proc. obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach. Zwiększenie limitu wyłącznie dla osób zaszczepionych (na COVID-19 – red.), zweryfikowanych przez przedsiębiorcę – oświadczył.

– Od 15 grudnia obniżamy limity do 30 proc. obłożenia w kinach, teatrach, obiektach sportowych, sakralnych. Zwiększenie tego limitu może być wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę – dodał. – Od 15 grudnia w kinach dodatkowo zakaz konsumpcji – oświadczył.

Od 15 grudnia zamknięte będą dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia.

31 grudnia 2021 i 1 stycznia 2022 r. będzie obowiązywało ograniczenie liczby klientów w lokalach zamkniętych do 100 osób, z wyłączeniem osób zaszczepionych na COVID-19.

Od 15 grudnia limit dla transportu zbiorowego zostaje obniżony do 75 proc.

Wiceminister Kraska powiedział, że od 15 grudnia zostaną „wprowadzone obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19, bez względu na posiadany certyfikat covidowy”.

Wiceminister zdrowia przekazał, że od 15 grudnia w transporcie zbiorowym będzie obowiązywał limit do 75 proc.

Pracodawcy będą mogli weryfikować paszporty covidowe.

Źródło: Konferencja Ministra Zdrowia  z dn. 07.12.2021 r./HW

 

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet