22 mar 2024

22 mar 2024

KSeF bardziej przyjazny przedsiębiorcom. Zmiany w systemie po spotkaniach konsultacyjnych

Przez:

Sekcja: Aktualności

Ministerstwo Finansów (MF) zaprezentowało wczoraj  główne założenia zmian w systemie.

-proponuje m.in. ujednolicenie terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF dla wszystkich podatników oraz dopuszczenie możliwości wystawiania faktur konsumenckich w KSeF.

-zakłada udostępnienie wszystkim podatnikom możliwości wystawiania elektronicznych faktur „offline” poza KSeF z kodem QR i wprowadzania ich do KSeF następnego dnia roboczego.

-planuje odroczenie wprowadzenia kar za niestosowanie KSeF.

-odroczony zostanie  też obowiązek podania numeru KSeF w płatnościach oraz na fakturach wystawianych z kas rejestrujących i paragonach z NIP.

W pierwszym etapie konsultacji dotyczących rozwiązań prawnych i funkcjonalności obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), zorganizowano 9 spotkań, w których wzięło udział łącznie około 10 tys. uczestników.
Ministerstwo Finansów nie podaje na razie daty wejścia w życie obowiązkowego KSeF, ale zapowiada, że będzie jednakowa dla podatników VAT czynnych i zwolnionych

– Od KSeF nie ma odwrotu. Na przełomie kwietnia i maja będziemy w stanie podać nową datę – powiedział w czwartek minister finansów Andrzej Domański.

Wiceminister finansów Jarosław Neneman zapowiedział, że na początku kwietnia MF przedstawi projekt nowelizacji i specyfikacje techniczne, w których uwzględnione zostaną zmiany. Podkreślił, że zmiany będą takie, aby poprawić system, ale „bez jego wywracania”. Proces legislacyjny ma być szybki.

Z kolei wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda poinformował, że będzie jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników.

– Zdecydowaliśmy, aby termin wejścia w życie KSeF dla czynnych podatników VAT oraz dla podmiotów z VAT zwolnionych, był taki sam – powiedział Łoboda.

Będzie możliwość dobrowolnego wystawiania faktur w KSeF również dla konsumentów, nie tylko podatników. Byłoby to pozostawione do decyzji sprzedawcy.   MF proponuje rozwiązanie określone jako samoidentyfikacja nabywcy. Zgodnie z tą propozycją nabywca, podając przy zakupie numer NIP, będzie identyfikowany jako podatnik. Nabywca, który nie poda NIP, nie odliczy kosztów.

MF chce też wydłużyć okres, w którym podatnicy nie byliby karani za błędy – ma być dłuższy niż pół roku.
Zgodnie z propozycją MF przedsiębiorcy uzyskają możliwość wystawiania faktur papierowych w sytuacji, kiedy pojedyncza faktura ma wartość poniżej 450 zł, a łączna wartość faktur w miesiącu nie przekracza 10 tys. zł.Sprzedaż potwierdzaną fakturami papierowymi trzeba będzie dodatkowo oznaczyć w ewidencji JPK_VAT. Ten sam obowiązek będzie dotyczyć także faktur wystawionych poza systemem lub w czasie awarii i nie wprowadzonych w terminie do systemu.

Wbrew postulatom przedsiębiorców nie zmieni się zasada, zgodnie z którą datą wystawienia faktury będzie data jej przesłania do KSeF.

Nie będzie też zmian w zakresie stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Zgodnie z przepisami podmioty zarejestrowane w Polsce do VAT, ale nie posiadające tu stałego miejsca prowadzenia działalności, nie muszą przystępować do KSeF. W praktyce powstają jednak wątpliwości, jak należy rozumieć ten termin. MF zapowiada, że wyda objaśnienia odnoszące się do kwestii związanych z definicją stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, co jest kluczowe dla określenia czy dany przedsiębiorca będzie objęty obowiązkowym e-fakturowaniem.

W maju 2024 r. rozpoczną się szkolenia dla przedsiębiorców w urzędach skarbowych. Osoby zainteresowane będą mogły uczestniczyć w nich stacjonarnie w siedzibie urzędu oraz on-line. Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej w trakcie szkoleń przedstawią m.in. główne założenia i funkcjonalności KSeF, zakres obowiązkowego e-fakturowania, zasady generowania kodów QR oraz metody uzyskania dostępu do e-faktur. Omówią również funkcjonalności darmowych narzędzi do e-fakturowania tj. Aplikacji Podatnika KSeF, e-mikrofirmy oraz aplikacji mobilnej KSeF.

Podatnicy będą mogli umówić się także na indywidualne spotkania, podczas których otrzymają niezbędne informacje związane z obowiązkowym KSeF i korzystaniem z bezpłatnych narzędzi przygotowanych dla nich przez MF.

Podatnicy, księgowi oraz przedstawiciele firm, które tworzą własne oprogramowanie do wystawiania i otrzymywania faktur ustrukturyzowanych będą mogli korzystać z pomocy Krajowej Informacji Skarbowej. Infolinia KIS będzie udzielała nie tylko wsparcia merytorycznego, związanego z obowiązującymi przepisami, lecz także szeroko rozumianej pomocy technicznej. Planowane jest uruchomienie infolinii technicznej w lipcu br.

Na stronach MF udostępniono formularz, za pomocą którego można zgłosić chęć współpracy informacyjno-edukacyjnej związanej z wdrożeniem KSeF (link do formularza). Udostępniono także materiały prezentowane podczas spotkania na stronie.: https://www.gov.pl/web/finanse/ksef-bardziej-przyjazny-przedsiebiorcom-zmiany-w-systemie-po-spotkaniach-konsultacyjnych

(Źr.www.gov.pl,www.prawo.pl-K.O.)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet