23 mar 2020

23 mar 2020

Koronawirus ma wstrzymać terminy w sądach

Przez:

Sekcja: Aktualności

Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt przewiduje wstrzymanie nierozpoczętego i zawieszenie rozpoczętego biegu niektórych terminów na czas zagrożenia epidemicznego lub epidemii. Jeżeli chodzi o prawo cywilne i administracyjne, to regulacja będzie dotyczyć m.in. terminów, od zachowania których uzależnione jest udzielenie ochrony prawnej przed sądem, a także terminów zasiedzenia, przedawnienia oraz przemilczenia.

Zawieszeniu lub wstrzymaniu mają też ulec terminy procesowe i sądowe, m.in. w sprawach cywilnych, administracyjnych, karnych i egzekucyjnych. Jednak reguły te nie będą dotyczyć spraw określonych jako pilne.

Resort chce również przepisu, zgodnie z którym w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii nie będzie się przeprowadzać rozpraw ani posiedzeń jawnych, z wyjątkiem tych dotyczących spraw pilnych.

Na razie brak informacji, kiedy przepisy miałyby zostać wprowadzone.

Źródło: e – wydanie DGP z dn. 23.03.2020 r. https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/57228,23-marca-2020/70310,Gazeta-Prawna/716630,Koronawirus-wstrzymuje-terminy.html/HW

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet