26 mar 2024

26 mar 2024

Komisja Europejska proponuje podwyższenie ceł na rosyjskie i białoruskie produkty zbożowe 

Przez:

Sekcja: Aktualności

Komisja Europejska proponuje dziś podwyższenie ceł na import do UE zbóż, nasion oleistych i produktów pochodnych („produktów zbożowych”) z Rosji i Białorusi , w tym mączki pszennej, kukurydzianej i słonecznikowej. Cła te, choć wystarczająco wysokie, aby w praktyce ograniczyć taki przywóz do UE, nie wpłynęłyby na wywóz do krajów trzecich.

Działania mają na celu osiągnięcie kilku celów:

– aby zapobiec destabilizacji rynku UE poprzez jakiekolwiek przyszłe znaczące przekierowanie rosyjskich produktów zbożowych na  rynek UE. W szczególności społeczność rolnicza UE wyraziła obawy co do tego ryzyka – rola Rosji jako wiodącego światowego eksportera zbóż w połączeniu z jej gotowością do wykorzystania eksportu żywności jako narzędzia geopolitycznego pokazuje, że jest ono wysokie.

– zajęcie się rosyjskim wywozem nielegalnie przywłaszczonego zboża wyprodukowanego na terytoriach Ukrainy , którego część została nielegalnie wywieziona na rynek UE, celowo błędnie oznaczona jako „rosyjska”. Zaproponowane dzisiaj cła sprawią, że ta nielegalna metoda eksportu przestanie być opłacalna.

– uniemożliwienie Rosji wykorzystywania dochodów z eksportu do UE – zarówno rosyjskich, jak i nielegalnie przywłaszczonych ukraińskich produktów zbożowych – do finansowania swojej wojny agresywnej przeciwko Ukrainie . Ponieważ w 2023 r. Rosja wyeksportowała do UE takie produkty o wartości około 1,3 miliarda euro, te unijne cła odetną kolejne ważne źródło zysków rosyjskiej gospodarki, a co za tym idzie, rosyjskiej machiny wojennej.

Zwiększone cła będą dotyczyć importu zbóż, nasion oleistych i produktów pochodnych z Rosji i Białorusi, które obecnie klasyfikowane są w działach 10, 12, 14, 15 i 23 Nomenklatury scalonej (CN).

Nowe cła mają być wystarczająco wysokie, aby zniechęcić do obecnego importu. W zależności od konkretnego produktu wzrosną one albo do 95 euro za tonę, albo do cła ad valorem w wysokości 50%. Ponadto Rosja i Białoruś nie będą już miały dostępu do żadnego z unijnych kontyngentów WTO na zboże, które zapewniają lepsze traktowanie taryfowe na niektóre produkty.

Źródło: europa.eu z dn. 22.03.2024 r./HW

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet