7 cze 2017

7 cze 2017

Francja – strefy ekologiczne:

Przez:

Sekcja: Aktualności

W miastach i gminach we Francji wprowadzone zostaną strefy ekologiczne. Właściciele wszelkiego rodzaju pojazdów (samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, autokary oraz pojazdy dwu, trzy i czterokołowe) mogą występować o certyfikat jakości powietrza (fr. certificat qualité de l’air). Certyfikat ten rozróżnia 6 klas samochodów w zależności od rodzaju silnika i wieku pojazdu.

Najwyższą kategorią są  samochody o napędzie elektrycznym i wodorowym. W celu łatwiejszej identyfikacji klasy pojazdu, certyfikaty posiadają różne kolory w zależności od poziomu emisji spalin. Certyfikaty są wydawane w formie naklejki umieszczanej  na przedniej szybie samochodu.

Wg. zagranicznych  mediów pierwszy rodzaj stref obejmie obszary, w których ruch jest ograniczony, tak zwane „strefy wolne od ruchu”. Drugie, to „strefy ochrony powietrznej”, których głównym celem jest dbałość o powietrze.

W powyższych  strefach za brak naklejek identyfikacyjnych Crit’Air (certyfikat jakości powietrza) wprowadzone zostaną nowe kary. Naruszenia dotyczące ograniczeń w ruchu drogowym, które są stosowane w przypadku maksymalnego poziomu zanieczyszczeń będą karane jak dotychczas  (grzywna dla lekkich pojazdów dostawczych trzeciej klasy – 68 euro,  grzywna dla pojazdów ciężkich czwartej klasy – 135 euro. Sankcje zaczną obowiązywać 1 lipca 2017r.   (źr. www.pspdgdynia.pl – DA)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet