26 wrz 2017

26 wrz 2017

Elektryfikacja i budowa dwutorowej linii kolejowej Bydgoszcz-Gdynia – poprawa dostępu do portu

Przez:

Sekcja: Aktualności

Informację o elektryfikacji połączenia kolejowego na odcinku Gdynia-Kościerzyna-Bydgoszcz (linia nr 201) i powstaniu dwutorowej linii kolejowej poinformował wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński. Inwestycja ma być zrealizowana do 2023 roku.
W poniedziałek przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i wykonawcy, spółki Egis Poland, podpisali umowę na opracowanie dokumentacji projektowej trzech odcinków (inwestycja o wartości blisko 16 mln zł netto) : Kościerzyna-Gdynia (nr 201), Somonino-Kartuzy (nr 214) i  Glincz-Kartuzy (nr 229). Modernizacja tych odcinków odbędzie się w ramach projektu utworzenia alternatywnego ciągu transportowego Bydgoszcz–Trójmiasto.

Połączenie kolejowe na odcinku Gdynia-Kościerzyna-Bydgoszcz zostanie zelektryfikowane i powstanie dwutorowa linia kolejowa o łącznej długości ok. 150 km. Zakłada się, że etap projektowania zakończy się w drugiej połowie 2019 r. i w III kw. tego roku będzie ogłoszony  przetarg na realizację inwestycji.. W I kw. 2020 r. planowane jest podpisanie umowy na rozpoczęcie prac budowlanych, które mają potrwać 36 miesięcy.

Planowana inwestycja winna przede wszystkim  poprawić dostęp kolejowy do portu w Gdyni jako alternatywne połączenie kolejowe do linii przez Tczew-Gdańsk do Gdyni.   (źr. www.gospodarkamorska.pl – DA)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet