20 mar 2024

20 mar 2024

20 marca 2024 roku – protesty rolników w całej Polsce

Przez:

Sekcja: Aktualności

20 marca  2024 r. przewidziany jest strajk generalny rolników w niemal 600 punktach, w których blokowane mają być drogi według Rady Krajowej NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Protesty i związane z tym blokady dróg mają się odbyć niemal w całej Polsce.

Województwo zachodniopomorskie

Tu blokady rolnicze odbywać się mają w powiatach goleniowskim, stargardzkim, myśliborskim i choszczeńskim. Blokowana będzie trasa S3 na wysokości Myśliborza na odcinku Węzeł Myślibórz-Gorzów Północ. – W samym powiecie choszczeńskim odbędzie się sześć protestów, w każdej z gmin. Obejmują one m.in. drogę krajową nr 10 w okolicy Suchania, Kalisza Pomorskiego i Recza. U nas ruch będzie przepuszczany co pół godziny, a w innych miejscach to zależy od organizatorów danych protestów” – komentuje w wypowiedzi dla PAP współorganizator protestów Stanisław Barna.

Województwo pomorskie

Manifestacja zapowiedziana jest w Gdańsku w godzinach 10 — 16. Można się spodziewać utrudnień w ruchu drogowym oraz komunikacji miejskiej. Protest rozpocznie się na Placu Solidarności, a następnie będzie przemieszczać się trasą – ul. Nowomiejska, Wały Piastowskie, Podwale Grodzkie, Wały Jagiellońskie, Hucisko, Toruńska, Okopowa pod urząd wojewódzki. Zakończenie przewidywane jest około godziny 16. – Informacje o bieżących zmianach będą dostępne na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku w zakładce „Bieżąca Sytuacja Komunikacyjna” oraz na przystankach, na tablicach elektronicznych — informuje Paulina Chełmińska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Województwo warmińsko-mazurskie

W Olsztynie i w okolicach blokady zapowiedziano na drodze krajowej nr 51. Organizatorzy strajków przewidują, że w okolicach Dywit pojawi się około 50 ciągników. Kierowcy muszą spodziewać się dużych utrudnień i korków na DK51 od Olsztyna w kierunku Dywit i Dobrego Miasta. Strajk ma się odbyć w godz. 10 — 16. Rolnicy zapowiadają 6-godzinną blokadę ronda na DK51 przy Osiedlu Sterowców w Dywitach. Organizatorzy zgromadzenia spodziewają się około 50 ciągników w tym miejscu i około 100 rolników. Przez rondo przejazd będą miały tylko pojazdy uprzywilejowane, będące w działaniu (policja, straż pożarna, pogotowie), dodatkowo organizatorzy zapowiedzieli, że około godz. 15:00 będą przepuszczać mieszkańców Osiedla Sterowców wracających z pracy. W województwie warmińsko-mazurskim zaplanowano strajki również m.in. na drodze S7 w okolicach Elbląga, w Bisztynku, Kętrzynie, Lubominie, Górowie Iławeckim.

Województwo podlaskie

Tu trzeba liczyć się z utrudnieniami na drogach wojewódzkich: 812 w Wisznicach, w Okunincach, na drodze DK 816 w Orchówku i w Hannie, DK 818 w Lubieniu, DK 819 w Hańsku. Blokowana będzie też Biała Podlaska. Tam rolnicy ustawią się na skrzyżowaniu ul. Warszawskiej i drogi krajowej nr 2, węźle łączącym drogę krajową z drogą wojewódzką nr 812, a także rondzie przy cmentarzu. W Łosicach blokowane ma być w dniach 20-26 marca od godziny 7:00, w Łosicach skrzyżowanie drogi krajowej DK 19 (ul. Białostocka) i drogi wojewódzkiej DW 698 ( ul. Bialska). Utrudnienia w ruchu mają się pojawić również w Tonkielach (DK62). Do tego planowane jest zablokowanie trasy S8 w kierunku Białegostoku oraz Warszawy i cały węzeł z wiaduktem w miejscowości Milewo Zabielne w gminie Kobylin Borzymy. Węzła drogowego S8 i Via Baltica w okolicy Ostrowi Mazowieckiej, S8 w Augustowie (Węzeł w kierunku Suwałk) i wielu innych punktach (szczegóły na mapie).

Województwo lubuskie

Zablokowane są przejścia graniczne do Niemiec w Świecku na autostradzie A2 i Gubinku. Przejazd jest całkowicie zablokowany na wszystkich pasach ruchu. Blokady zapowiedziano również w powiatach świebodzińskim i żagańskim m.in. w Świebodzinie — Rondo na ul. Międzyrzeckiej przy wjeździe na węzeł S3 Świebodzin Północ, rondzie Kresowym, skrzyżowanie drogi K92 z ulicą Wojska Polskiego i Starą K3, rondzie Ofiar Wołynia przy wjeździe na węzeł S3 Świebodzin Południe. Inne utrudnienia w rejonie — gmina Szczaniec blokada DK92 (57 kilometr) gmina Skąpe — Droga DW276 w miejscowości Radoszyn i droga DW276 w miejscowości Węgrzynice, gmina Lubrza zablokowana ma być droga DK92 na skrzyżowaniu do miejscowości Bucze i Zagórze (do wiaduktu w kierunku Mostki), gmina Łagów droga DK92 na odcinku Gronów-Poźrzadło, gmina Zbąszynek — droga w Chlastawie w kierunku na Nądnie droga nr 302).

Województwo wielkopolskie

Największych utrudnień należy spodziewać się na trasach S5 i S11. Droga będzie nieprzejezdna od węzła Kościan Północ aż do węzła Poznań Ławica. Ponadto zjazd z autostrady A2 na węzłach Poznań – Zachód oraz Buk w obu kierunkach będzie niemożliwy. Znaczące utrudnienia w ruchu mogą wystąpić w Poznaniu na odcinku ul. Głogowskiej od skrzyżowania z ul. Marii Lange i Opłotki do skrzyżowania z ul. Kowalewicką wraz z przejazdem ul. Kowalewicką pod ul. Głogowską (do i z kierunku Komornik),w Komornikach — rondo Orła Białego wraz z dojazdami od ul. Ks. Malinowskiego, Ks. Wawrzyniaka, Kolumba, odcinku drogi ekspresowej S5 wraz z drogami dojazdowymi na wysokości węzła Konarzewo, odcinku drogi ekspresowej S11 w Dąbrówce oraz w Stęszewie, Jankowicach, Suchym Lesie, Mościenicy, Niepruszewiw oraz miejscowości Buk.

Województwo kujawsko-pomorskie

Rolnicy nie otrzymali zgody na protest w Bydgoszczy. Mimo to w regionie zablokowanych będzie sporo dróg. Na przykład na terenie gminy Białe Błota, Grębocinie, Lubiczu, Łysomicach, Nowym Ciechocinku, Przyłubiu, Strzelnie, Świeciu (zjazd z ronda na S 5), Toruniu na DK 80, na trasie S5 na wysokości Tryszczyna i Opławiec, oraz na węźle w Trzeciewiecu. Z powodu zakazania protestu w samej Bydgoszczy w mieście można spodziewać się spowolnień ruchu. Rolnicy planują taką formę protestu w Bydgoszczy przed urzędem wojewódzkim, w Fordonie, Osielsku (ul. Armii Krajowej – Gdańska – stacja), na ul. Nakielskiej, ulicy Sudeckiej, w Osówcach koło Nakła. W Toruniu planowana jest blokada ronda przy CH „Plaza” oraz odcinka od ronda przy CH „Plaza” do „Castoramy”.

Województwo łódzkie

Protesty odbędą się w Łodzi w godz. 10:00-19:00. Zablokowany ma być ruch na skrzyżowaniu Aleksandrowskiej z Szczecińską. Blokady są przewidziane na rondzie w Kurowicach — połączeniu drogi wojewódzkiej 713 i 714, na rondzie na wjeździe na węzeł nr 23 Łódź Górna na autostradzie A1 w Giemzowie obok Woli Rakowej. Zaplanowano blokadę węzła Łódź Górna (m. Giemzówek) czy węzła Łódź Północ w Strykowie. Rolnicy planują również pojawić się na węźle w Wartkowicach, w Poddębicach, Piątku, Łasku, Kurowicach czy Koluszkach.

Województwo mazowieckie

Na Mazowszu utrudnienia spodziewane są w Ciechanowie (rondo Solidarności, Żołnierzy Wyklętych i Kaprala Józefa Grzesia). W Warszawie blokadę zapowiedziano na trasie S2 na wysokości Wału Miedzeszyńskiego. Kolejne zaplanowano w podwarszawskiej Jabłonnie, Nieporęcie, Stanisławowie Pierwszym oraz w okolicach Nowego Dworu Mazowieckiego. Blokady mają się odbyć również na autostradzie A2 (Góraszki, Stary Konik). Na terenie powiatu płońskiego utrudnień można spodziewać się na drodze krajowej nr 7 w miejscowości Przyborowice, na rondzie z drogą krajową nr 50 w miejscowości Sochocin, a także na drodze krajowej nr 62 na odcinku od miejscowości Wola do Goławina i na drodze wojewódzkiej nr 570 w miejscowości Nowe Radzikowo oraz na skrzyżowaniu dróg powiatowych 3055W i 3069 w miejscowości Januszewo.

Województwo lubelskie

Szereg protestów zapowiedziano w samym Lublinie. I tak utrudnień należy spodziewać się w Lublinie pod Lubelskim Urzędem Wojewódzkim (ul. Spokojna), na ul. Abramowickiej, ul. Janowska-Krężnicka-Żeglarska, ul. Osmolicka, ul. Żeglarska- Zemborzycka, na węźle Tatary S17, trasie S19-DW747. Również w innych punktach województwa lubelskiego przewidziane są przez rolników blokady dróg. Takich można się spodziewać w Wisznicach – targowisko, Moszczanka – trasa S17, Karp droga DK74, Hanna – ul. Rynek oraz droga DW 816, Okuninka, Orchówek, Krasnystaw, Lubień, Bogdanka, Świdnik węzeł Krępiec S17, Biłgoraj i w wielu innych punktach. Bierzące informacje o punktach protestów na zamieszczonej mapie.

Województwo dolnośląskie

Wrocławski magistrat zakazał ich organizacji na terenie administracyjnym Wrocławia. – W związku z planowanymi na środę kolejnymi protestami rolników informuję, że mając na uwadze bezpieczeństwo, a przede wszystkim zdrowie i życie naszych mieszkańców, a także utrzymanie ruchu na najważniejszych arteriach miasta, wydałem cztery decyzje zakazujące organizacji protestów rolniczych na terenie administracyjnym Wrocławia – poinformował prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Planowane blokady są w powiecie żagańskim, a dokładnie w Iłowie, w godzinach 8.00-16.00. Zablokowana ma zostać też autostrada A18 w kierunku Wrocławia wraz ze zjazdem i z drogą DW296 na węźle Iłowa. Wyjazd z autostrady z Olszyny na Wrocław będzie przejezdny na węźle z drogą DW296.

Województwo śląskie

W Katowicach protesty skupią się wokół Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Rolnicy nie wykluczają wejścia do gmachu Sejmu Śląskiego i pobliskich biur poselskich. – Ze zgłoszenia organizatorów „Protestu Rolników i Myśliwych” do Urzędu Miasta Katowice wynika, że udział w proteście weźmie ok. 200 osób i 50 ciągników. 20 marca br. w godz. 5.00-19.00 protestujący zamierzają zablokować ul. Jagiellońską od ul. Lompy do ul. Francuskiej z czasowymi blokadami ul. Ligonia od ul. Lompy do ul. Reymonta oraz ul. Francuskiej na odcinku pomiędzy ul. Ligonia i ul. Jagiellońską – mówi rzeczniczka prasowa urzędu miejskiego w Katowicach, Sandra Hajduk. Protesty odbędą się również na drodze krajowej nr 43 w miejscowości Lgota, w Kłobucku Rondo 3 Maja oraz obwodnica Krzepic.

Województwo małopolskie

Utrudnienia będą występować przede wszystkim na głównych ulicach wjazdowych do Krakowa. Z policyjnych ustaleń wynika, że od strony północnej – protestujący wjadą do Krakowa al. 29 Listopada, a następnie ul. Lubomirskiego udadzą się do ronda Mogilskiego, które to ma być miejscem zbiórki uczestników protestu. Od strony wschodniej – utrudnienia wystąpią m.in. na ul. Igołomskiej, al. Jana Pawła II oraz ul. Mogilskiej. Od strony południowej – pojazdy uczestniczące w proteście mają poruszać się ulicami: Herberta, Turowicza, Tischnera; na drodze nr 776 do protestujących dołączy grupa nadjeżdżająca od ul. Wielickiej; następnie pojazdy udadzą się II obwodnicą w kierunku mostu Kotlarskiego, ul. Kotlarskiej, ronda Grzegórzeckiego i ronda Mogilskiego.

Województwo świętokrzyskie

Zablokowane zostaną w obu kierunkach skrzyżowania i ronda przy wjazdach do Kielc: rondo Czwartaków (wjazd od strony Sukowa), skrzyżowanie ul. Ściegiennego z ul. Weterynaryjną (wjazd od strony Morawicy), skrzyżowanie ul. Krakowskiej z ul. Kadena (okolice danej Agromy, wjazd od Krakowa), rondo ul. Piekoszowska, ul. Białogońska, ul. Malików (wjazd od Piekoszowa), skrzyżowanie ul. Łódzkiej z ul. Transportowców (wjazd od Łodzi). Dodatkowo w sąsiednich gminach zgłoszone zostały blokady na: rondzie Cedzyna (droga 74, 745, S74), drodze 43 (skrzyżowanie Wiśniówka) w kierunku S7 Kraków-Warszawa). – Mamy świadomość, że te protesty mogą być bardziej odczuwalne niż te zeszłotygodniowe. Dlatego raz jeszcze zachęcamy mieszkańców do korzystania w tym trudnym czasie z komunikacji miejskiej. Jesteśmy w stałym kontakcie z policją i służbami ratunkowymi, będziemy na bieżąco monitorować sytuację na ulicach podczas zgromadzenia. Naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców oraz czuwanie nad zgodnym z prawem przebiegiem protestu – mówi Bożena Szczypiór, zastępca prezydenta Kielc.

Województwo podkarpackie

W województwie podkarpackim zablokowane zostanie droga ekspresowa S19 na węźle Sokołów Małopolski, w obu kierunkach tj. w kierunku Rzeszowa i w kierunku Lublina i droga wojewódzka 875. Utrudnienia pojawią się także w miejscowościach: Medyka, Ustrobna, Sędziszów Małopolski, Kolbuszowa, Mielec.

Źródło: Rzeczpospolita  e – wydanie z dn. 20.03.2024 r./HW

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet