23 sie 2021

23 sie 2021

Targi TRAKO

Przez:

Sekcja: Aktualności

informacja prasowa |TRAKO 2021

14. Międzynarodowe Targi Kolejowe

21-24 września

www.trakotargi.pl

 

Premiery, nowości, interesujące spotkania. Kolejowy świat w jednym miejscu –  we wrześniu zapraszamy do Gdańska na Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO.

TRAKO to największe i najbardziej prestiżowe w Polsce oraz drugie w Europie spotkanie branży transportu szynowego. W dniach 21-24 września zapraszamy do AMBEREXPO w Gdańsku, gdzie w centrum konferencyjno-wystawienniczym oraz w przestrzeni zewnętrznej Międzynarodowych Targów Gdańskich będzie można się zapoznać z najnowszymi trendami, rozwiązaniami technologicznymi, poziomem rozwoju systemów transportowych, infrastruktury kolejowej  i nowościami w Polsce, Europie i na świecie. To także doskonała okazja do wymiany doświadczeń i spotkań w środowisku branżowym.

  1. edycja TRAKO będzie największym spotkaniem branży kolejowej w 2021 r, ogłoszonym przez Komisję Europejską – Europejskim Roku Kolei. Na targach pojawi się blisko 500 wystawców z 20 krajów. Swoje pawilony narodowe wystawią takie kraje jak: Czechy, Wielka Brytania, Austria, Szwajcaria oraz trzy niemieckie landy: Berlin-Brandeburgia, Badenia-Wirtembergia i Saksonia.

Realizacja targów TRAKO 2021 w Europejskim Roku Kolei będzie jednym z najważniejszych wydarzeń skupiającym całą branżę, co wynika z tegorocznego  kalendarza imprez branżowych.        Będzie to zatem ogromna szansa dla promocji polskiej kolei i polskiego przemysłu pracującego na rzecz transportu szynowego.

Ekspozycja taboru i maszyn kolejowych odbędzie się po raz pierwszy w nowej przestrzeni torów wystawienniczych stacji Gdańsk Zaspa Towarowa. Jednym z interesujących pojazdów, który będzie można zobaczyć jest pierwszy na świecie pasażerski pociąg wodorowy Coradia iLint zaprojektowany i wybudowany w zakładach firmy ALSTOM. Przeznaczony do użytku na niezelektryfikowanych trasach pociąg wyposażony jest w ogniwa paliwowe do przetwarzania wodoru w energię elektryczną. Cichy, porusza się znacznie płynniej niż jednostki spalinowe. Jest całkowicie bezemisyjny – emituje jedynie parę wodną i wodę.

Uczestnicy TRAKO to zarówno najważniejsze firmy o zasięgu międzynarodowym, jak  i czołówka największych polskich firm z branży kolejowej i tramwajowej.  Przedstawiciele branży, wystawcy, eksperci, inwestorzy, czy producenci dzięki targom w Gdańsku będą mogli zobaczyć pojazdy szynowe, maszyny dla infrastruktury, systemy zarządzania transportem, najnowocześniejsze technologie wyposażenia taboru oraz innowacyjne rozwiązania.

TRAKO to nie tylko targi, ale i bogaty program merytoryczny. To między innymi debaty, takie jak:
– debata otwarcia „Przemiany rynku kolejowego w Polsce i Europie – trendy, problemy i wyzwania” z udziałem Adiny Valean Europejskiej Komisarz ds. Transportu i Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka,
– „Kolej neutralna klimatycznie – czy w Polsce jest to możliwe”?,
– „Innowacyjne technologie dla kolei”,
– „Dwudziestolecie Grupy PKP – co przed nami w kolejnych latach?”,
– „Perspektywy rozwoju polskiej infrastruktury kolejowej”,
– „Euroazjatycki rynek kolejowy – wyzwania w obszarze współpracy międzynarodowej”,
– „Strategie dla kolei towarowej w praktyce”,

a także liczne konferencje, seminaria i prezentacje firm.

Connecting Europe Express w Gdańsku

Pierwszego dnia Targów TRAKO będziemy gościć pociąg specjalny Connecting Europe Express, który z okazji Europejskiego Roku Kolei 2021 wyruszy jesienią w podróż po całej Europie.             W ciągu 36 dni pociąg odwiedzi 26 krajów i pokona odległość 20 tys. kilometrów, łącząc kraje          i ludzi.  Connecting Europe Express odwiedzi ponad 70 miast, w Polsce będą to min. Kraków, Warszawa i oczywiście Gdańsk. Tabor do konfiguracji tego pociągu dostarczają narodowi przewoźnicy należący do CER-u. Przejazd pociągu to jeden z elementów wdrażanej w Unii Europejskiej polityki Europejskiego Zielonego Ładu wspierającej działania proekologiczne.        To działania promocyjne, które zwiększą zainteresowanie transportem kolejowym i umożliwią lepsze zrozumienie wyzwań, z jakimi musi się aktualnie mierzyć kolej w Europie. To promocja kolei – jako potężnego sprawcy przemian społecznych, gospodarczych, przemysłowych i ekologicznych.

Tradycją TRAKO  są prestiżowe konkursy, których rozstrzygnięcie odbywa się w trakcie targów. W 14. edycji będzie to siedem  konkursów obejmujących m.in. inwestycje, wyroby i innowacje technologiczne. Po raz pierwszy wręczona zostanie nagroda medialna im. Jana Raczyńskiego, znakomitego dziennikarza, wieloletniego członka Rady Programowej. Drugiego dnia targów odbędzie się uroczystość wręczenia nagrody, która trafi do dziennikarza lub redakcji, wspierających transport szynowy, jego rozwój i promocję zarówno towarów, jak i pasażerów.

Organizatorzy, Partnerzy i Wystawcy wspólnie wspierają potrzeby chorych dzieci w ramach, trwającej już od 2003 roku Akcji TRAKO Dzieciom. W tym roku wszystkie zebrane środki będą przeznaczone dla wybranej placówki świadczącej wsparcie psychologiczne lub psychiatryczne dla dzieci i młodzieży borykającej się ze skutkami pandemii.

TRAKO organizowane są przez Międzynarodowe Targi Gdańskie SA oraz Grupę PKP w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO, w dniach 21-24 września 2021. Partnerami targów są firmy: ALSTOM, Knorr-Bremse, Medcom, Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA oraz TRACK TEC.

Patronat honorowy nad targami sprawują:

– Minister Aktywów Państwowych – Jacek Sasin,

– Minister Infrastruktury – Andrzej Adamczyk,

– Prezes Urzędu Transportu Kolejowego – Ignacy Góra

 

Więcej informacji o targach: www.trakotargi.pl

 

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet