13 kwi 2023

13 kwi 2023

Zmasowane cyberataki prorosyjskich hakerów na przedsiębiorców i inne podmioty strategiczne

Przez:

Sekcja: Aktualności

Polskie przedsiębiorstwa strategiczne, infrastruktura krytyczna, szpitale, a nawet kancelarie prawne są dzień w dzień bombardowane przez prorosyjskich hakerów. W internecie trwa regularna wojna.

Według dziennika „Rzeczpospolita”, obecnie dochodzi do prawie 3,7 tys. takich uderzeń hakerskich tygodniowo. Dowodem zagrożenia jest ubiegłotygodniowa kampania wymierzona w producenta nawozów z Polic. Powiązana z Kremlem grupa Killnet włamała się do zakładowej sieci, paraliżując niektóre systemy. Hakerów finalnie udało się odeprzeć, ale nie oznacza to końca wojny w przestrzeni internetowej.

Na  celowniku cyberprzestępców są głównie sektor finansów i banki (1216 ataków tygodniowo), instytucje rządowe (1080) i relatywnie najsłabsze ogniwo – szpitale (1669).

Niemniej jednak nikt nie może czuć się bezpieczny. Z najnowszego raportu LegalTech 2023 wynika, że w 2022 r. aż jedna trzecia kancelarii stała się obiektem cyberataku. Niektórzy hakerzy wręcz wyspecjalizowali się w uderzaniu w firmy prawnicze. Jeśli to ransomware, który zainfekował tylko jeden komputer, to należy go wyczyścić, a dane odzyskać z kopii zapasowej lub back-upu na innym urządzeniu. Jeżeli to wirus niszczący pliki, trzeba jak najszybciej zainstalować oprogramowanie antywirusowe. Jeśli jednak to atak DDOS (szturm z wielu komputerów jednocześnie, blokujący dostęp do serwisu) to przy zbyt słabej infrastrukturze można tylko liczyć na jego zakończenie lub spróbować przełączyć się na zupełnie inne urządzenia i infrastrukturę, ale wtedy widoczność w sieci określonej firmy będzie budowana od nowa. Wiele firm nie jest świadomych skali zagrożeń i obowiązków, które na nich będą spoczywać. Przedsiębiorcy z różnych sektorów muszą wprowadzić bowiem nowe zabezpieczenia przed cyberatakami, dostosowując systemy informatyczne do unijnych regulacji bezpieczeństwa sieci (dyrektywa NIS2). Mają na to nieco ponad rok. W przeciwnym razie grożą im wysokie kary do 10 mln euro lub 2 proc. rocznego obrotu. ( Źródło: Rzeczpospolita e – wydanie z dn. 11.04.2023r./HW)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet