3 paź 2022

3 paź 2022

Zakaz wjazdu dla unijnych ciężarówek do Rosji

Przez:

Sekcja: Aktualności

Od 1 października obowiązuje w Rosji zajaz wjazdu ciężarówek z Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Norwegii. Zakaz nie obowiązuje samochodów, które wykonywały przewóz w momencie wejścia przepisu w życie, pod warunkiem opuszczenia terytorium Rosji nie później niż 7 dni po wejścia zakazu.

Zakaz nie dotyczy przewozów pocztowych, żywych zwierząt oraz żywności jak mięso i jego przetwory, ryby, wyroby mleczne, ptasie jaja, miód, owoce, tytoń, maszyny elektryczne, ciągniki, drony o masie do 7 kg, aparatura medyczna. Pełna lista zawiera 53 pozycje.

Samochody wyjeżdżające z Rosji mogą mieć w zbiornikach do 200 l paliwa.

Zakaz nie dotyczy także wjazdu do Obwodu Kaliningradzkiego oraz przejazdu przez ten obwód.

Objęte zakazem samochody mogą dojechać tylko do znajdujących się na terenie Rosji przygranicznych magazynów przeładunkowych, gdzie nastąpi wymiana naczep lub przeładunek.

Zakaz potrwa do końca roku, jednak jest wysoce prawdopodobne, że Moskwa przedłuży go.

Taki system przewozów wprowadziła Białoruś już 16 kwietnia 2022 roku. Przeładunek trwa ok. 40 godzin i jak każdy zakaz zwiększa koszty o 20 proc. Nie wszystkich stać na wyższe ceny i z danych służb granicznych Białorusi ruch przez przejścia graniczne z Polską i Litwą stanowi blisko połowę potoków z wcześniejszego roku. ( Źródło: Rzeczpospolita e – wydanie z dn. 27.09.2022 r./ HW)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet