28 cze 2017

28 cze 2017

Stawki frachtu morskiego nadal na niskim poziomie

Przez:

Sekcja: Aktualności

Stawki w transporcie kontenerowym na szlaku Azja-Północna Europa utrzymują się na niskim poziomie. W poniedziałek wartość indeksu SCFI wzrosła zaledwie o 2 pkt do poziomu 882 USD  za TEU., o 55 USD mniej niż w zeszłym tygodniu.

Stawki w relacji Azja – porty Morza Śródziemnego (i Czarnego) wzrosły minimalnie, o 1 USD r – do 878 USD za TEU, ogólny wynik SCFI wyniósł tylko 827 pkt.

Niższe stawki zanotowano na siedmiu spośród piętnastu notowanych przez SCFI relacjach,   w przypadku czterech pozostały one bez zmian, a w pozostałych przypadkach wzrosły. Wzrost odnotowano na szlaku z Dalekiego Wschodu do Zatoki Arabskiej (o 33 USD do 949 USD za TEU), co jest efektem napiętej sytuacji politycznej  w tym rejonie.

Tegoroczny poziom frachtu drobnicy jest wyższy o ok. 11%, niż rok temu i o ok. 5% w porównaniu do początku 2015 r., choć zarazem mniejszy o ok. 13% w porównaniu z początkiem 2014 r.

Również armatorzy masowców nie mają  wielu powodów do radości. W poniedziałek wartość Bałtyckiego Indeksu Towarowego wyniosła 860 pkt, zaledwie o 5 pkt więcej niż na ostatniej sesji.      (źr. www.gospodarkamorska.pl – DA)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet