16 lis 2023

16 lis 2023

Spotkanie przedstawicieli rządów Polski i Ukrainy oraz Komisji Europejskiej na przejściu granicznym w Dorohusku

Przez:

Sekcja: Aktualności

Minister infrastruktury RP Andrzej Adamczyk i wiceminister Rafał Weber odbywają serię spotkań międzynarodowych, których tematem jest akcja protestacyjna przedstawicieli branży transportu drogowego.

15 listopada br. w godzinach przedpołudniowych przedstawiciele kierownictwa Ministerstwa Infrastruktury spotkali się w Warszawie z delegacją Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Dyrektor Generalnej Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu Magdaleny Kopczyńskiej. Spotkanie było ukierunkowane na omówienie przyczyn akcji protestacyjnej, która trwa na drogach dojazdowych prowadzących do trzech polsko-ukraińskich przejść granicznych. Ministrowie zwrócili uwagę KE m.in. na kwestię przywrócenia po stronie ukraińskiej pasów drogowych przeznaczonych do odpraw pustych samochodów ciężarowych, a także zasadność przywrócenia przez stronę ukraińską w systemie e-kolejka funkcjonalności, o które wnoszą organizatorzy protestu. W trakcie spotkania omówiono również skutki funkcjonowania umowy pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą dotyczącej liberalizacji zasad transportu drogowego dla polskiego sektora transportu drogowego.

Następnie, w godzinach popołudniowych rozpoczęło się spotkanie trójstronne, zorganizowane na granicy polsko-ukraińskiej.

Stronę ukraińską reprezentował wiceminister rozwoju gmin, terytoriów i infrastruktury Ukrainy Sierhij Derkacz. Więcej informacji na stronie: Spotkanie przedstawicieli rządów Polski i Ukrainy oraz Komisji Europejskiej na przejściu granicznym w Dorohusku – Ministerstwo Infrastruktury – Portal Gov.pl (www.gov.pl)(Źr.www.gov.pl-K.O.)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet