28 paź 2020

28 paź 2020

Skarga do Trybunału Sprawiedliwości UE na pakiet mobilności

Przez:

Sekcja: Aktualności

Kilka krajów Unii Europejskiej złożyło skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na przepisy unijnego pakietu mobilności, domagając się, by sędziowie w Luksemburgu uznali cześć rozwiązań za dyskryminujące. Dotychczas wpłynęły skargi z Litwy, Bułgarii, Rumunii, Węgier i Malty, a w poniedziałek polski rząd również złożył taką skargę.

Polska złożyła w poniedziałek skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE na przepisy unijnego pakietu mobilności. – Reguły pakietu mobilności są dyskryminujące i będą miały negatywny wpływ na rynek wewnętrzny, a także na środowisko – napisało na Twitterze polskie przedstawicielstwo przy UE.

Krytycy tych rozwiązań wskazują, że faworyzują one przedsiębiorstwa z państw Europy Zachodniej i są dyskryminujące dla przewoźników z takich krajów jak Polska, Węgry, Bułgaria i państwa bałtyckie. Wskazywano także, że wejście tych przepisów w życie spowoduje obciążenia biurokratyczne dla firm, dodatkowe koszty czy trudne do uzasadnienia obowiązkowe powroty pojazdów ciężarowych do bazy raz na osiem tygodni. ( Źródło: Prawo.pl. dla Lex z dn. 26.10.2020 r./HW)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet