6 kwi 2023

6 kwi 2023

Rekordowo niski poziom niemieckiej żeglugi śródlądowej

Przez:

Sekcja: Aktualności

W 2022 r. niemiecką żeglugą śródlądową przetransportowano o 6,4 proc. mniej towarów niż rok wcześniej. Żegluga śródlądowa w Niemczech musiała w ostatnich latach zmagać się ze skutkami pandemii i niskiego stanu wód. Odnotowano jedynie wzrost o 12,1 procent w przypadku transportu węgla, co było wynikiem zwiększonego popytu na surowiec podczas kryzysu energetycznego.

Niemieckimi śródlądowymi drogami wodnymi przetransportowano w zeszłym roku łącznie 182 mln ton towarów. Według danych jest to najniższy wolumen przewozów od czasu zjednoczenia Niemiec w 1990 roku. Niemiecka żegluga śródlądowa osiągnęła tak niski poziom w wyniku spadku produkcji ważnych towarów transportowych oraz niskiego stanu wód w sierpniu 2022 r.
Jak informuje portal Logistik Heute, wolumen transportu w 2022 roku był o jedenaście procent niższy niż w 2019 – roku przed pandemią. Wtedy przewóz towarów śródlądową drogą wodną wynosił 205 mln ton.

Według Urzędu najważniejszymi grupami towarów przewożonych statkami rzecznymi były w zeszłym roku płynne produkty ropopochodne (27 mln ton), węgiel (25,6 mln ton), kamień i ziemia (22,7 mln ton) oraz ruda żelaza (19,7 mln ton). Łącznie na te grupy towarów przypadło 52 proc. wolumenu przewozów. Podczas gdy w większości grup towarowych odnotowano spadki, przewozy węgla wzrosły o 12,1 proc. w porównaniu z 2021 r.

Więcej informacji na ten temat na stronie: Rekordowo niski poziom niemieckiej żeglugi śródlądowej – GospodarkaMorska.pl(Źr. www. GospodarkaMorska.pl-K.O.)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet