10 wrz 2021

10 wrz 2021

Nowa obrotnica w Porcie Gdynia.

Przez:

Sekcja: Aktualności

Port Gdynia zakończył pierwsze siedem miesięcy 2021 roku ze wzrostem 12,5% ogółem, a w szczególności można zaobserwować trend wzrostowy w przeładunku kontenerów w TEU, wzrost wyniósł 14% r/r/. Inwestycje w infrastrukturę pozwalają istotnie zwiększyć potencjał przeładunkowy Portu Gdynia. Krajowy sektor logistyczny coraz chętniej korzysta z usług polskich terminali na Bałtyku, do czego przyczynia się poprawa infrastruktury dostępowej, w tym modernizacje linii kolejowych i oddane w ostatnich latach odcinki autostrad i dróg ekspresowych.

W Porcie Gdynia wykonano także szereg intensywnych prac nad rozbudową obrotnicy nr 2, które rozpoczęły się od demontażu znacznej części nabrzeża Gościnnego. Prace polegały m.in. na wykonaniu robót czerpalnych do głębokości -13,5 m w rejonie obrotnicy oraz na rozbiórce Pirsu Gościnnego na długości ok. 240 m. Docelowo planuje się wykonanie robót czerpalnych do rzędnej -16,00 m oraz rozbudowanie obrotnicy do 480 m, co będzie możliwe po przeniesieniu suchego doku PGZ Stoczni Wojennej, znajdującego się aktualnie przy Pirsie nr  2. Rozpoczęcie prac z tym związanych zaplanowano na rok 2022. Urząd Morski w Gdyni zrealizuje w zadaniu nr 1 Etap II projektu, polegający na pogłębieniu toru podejściowego do portu, poza falochronami. Głębokość na torze podejściowym wynosić będzie docelowo -17,00 m, a jego parametry będą przystosowane do obsługi statków o szerokości 58 m.

W ostatnim czasie na terenie PGZ Stoczni Wojennej przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. podpisali porozumienie w sprawie relokacji doku pływającego. Nowa obrotnica to kolejny milowy krok w najnowszej historii naszego portu – podkreślił Jacek Sadaj, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. – Inwestycja ta umożliwi zawijanie do gdyńskiego portu większych statków o długości 400 metrów obsługujących bezpośrednie połączenia oceaniczne z  Dalekim Wschodem i innymi kontynentami. ( Źródło: gospodarkamorska.pl z dn. 07.09.2021 r.)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet