13 lut 2024

13 lut 2024

Europejska Rada Ochrony Danych uruchomiła narzędzie do audytu stron internetowych

Przez:

Sekcja: Aktualności

Oprogramowanie, które zostało opracowane przez specjalistę z grupy ekspertów wspierających Europejską Radę Ochrony Danych, ma charakter otwarty i wolny. Może być wykorzystywane zarówno przez audytorów prawnych i technicznych w organach ochrony danych, jak i przez administratorów i podmioty przetwarzające, chcących przetestować własne strony internetowe.

Europejska Rada Ochrony Danych (EROD) uruchomiła narzędzie do audytu stron internetowych, które może pomóc w analizie zgodności stron internetowych z prawem. Narzędzie zostało opracowane w ramach działania Grupy ekspertów wspierających EROD i może być wykorzystywane zarówno przez audytorów prawnych i technicznych w organach ochrony danych, jak i przez administratorów i podmioty przetwarzające, chcących przetestować własne strony internetowe. Oprogramowanie ma charakter otwarty i wolny, stworzone zostało na licencji EUPL 1.2 i jest dostępne pod linkiem:  https://code.europa.eu/edpb/website-auditing-tool/-/releases

Kod źródłowy jest dostępny https://code.europa.eu/edpb/website-auditing-tool

Narzędzie pozwala na przygotowanie, przeprowadzenie i ocenę audytów poprzez wizytę na stronie internetowej. Jest kompatybilne z innymi narzędziami, takimi jak narzędzie Europejskiego Inspektora Ochrony Danych służące do zbierania dowodów przetwarzania danych osobowych i umożliwia audytorom importowanie i ocenę wyników przeprowadzonych kontroli oraz generowanie raportów. ( Źródło: Prawo.pl dla LEX z dn. 12.02.2024 r./ HW)

 

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet