26 cze 2017

26 cze 2017

XVIII Kongres Spedytorów „Cyfryzacja branży TSL, praktyczne aspekty funkcjonowania KAS i przepisów o monitorowaniu drogowego przewozu towarów”

Przez:

Sekcja: Aktualności

22 czerwca 2017 roku w hotelu Bulwar w Toruniu obradował XVIII Kongres Spedytorów zorganizowany przez PISiL. Tegoroczne spotkanie poświęcone cyfryzacji branży TSL, praktycznym aspektom funkcjonowania KAS i przepisów o monitorowaniu drogowego przewozu towarów zgromadziło ponad 120 uczestników –  przedstawicieli branży TSL , administracji, świata nauki i prasy. Patronaty nad Kongresem objęli MINISTER INFRASTRUKTURY i BUDOWNICTWA ANDRZEJ ADAMCZYK i WICEMINISTER FINANSÓW MARIAN BANAŚ oraz Krajowa Izba Gospodarcza, a  patronami medialnymi Kongresu byli Portal Spedycje.pl , Polska Gazeta Transportowa i  Namiary na morze i handel. Pakiety reklamowe wykupili WOTRANT S.L oraz Rusak Business Services Sp. z o.o.

Spotkanie otworzył przewodniczący Rady Izby Marek Tarczyński witając zaproszonych gości. Obrady Kongresu rozpoczęło ogłoszenie wyników Konkursu „Spedytor Roku 2016”. Tegorocznymi laureatami zostali:

  • w kat. firm o zatrudnieniu do 50 osób firma Enterprise Logistics z o.o. s.k.a   z siedzibą w Stargardzie.
  • w kat. firm o zatrudnieniu powyżej 50 osób JAS FBG S.A. z siedzibą w Katowicach.

Kapituła przyznała także wyróżnienia firmom Asotra Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Będzinie i Terramar Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni.

Specjalne wyróżnienie za zasługi w zakresie społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw – za działania na rzecz Łasztowni i Starego Miasta w Szczecinie – przyznano firmie CSL Internationale Spedition Sp. z o.o..

 Zwycięzcom i wyróżnionym gratulujemy!

Jako pierwszy na Kongresie zabrał głos  zastępca dyrektora Departamentu Ceł w Ministerstwie Finansów pan Piotr Pogorzelski omawiając  funkcjonowanie ustawy o Krajowej Administracji  Skarbowej.

Następnie pan Krzysztof Rutkowski z Kancelarii Doradztwa   Celnego i  Podatkowego Rutkowski & Witalis omówił praktyczne zastosowanie przepisów dotyczących monitorowania drogowego przewozu towarów, omawiając szczegółowo problemy, które już zostały  zidentyfikowane przy funkcjonowaniu nowych przepisów.

Kolejne prezentacje przedstawiły zagadnienia związane z cyfryzacją w branży TSL. Pan profesor Wojciech Paprocki wprowadził uczestników do zagadnień cyfryzacji. Pan Maciej Klimek – dyrektor Rządowego Programu „Od papierowej do cyfrowej  Polski”- Strumień e-Transport i e-Przepływy towarów” przedstawił założenia i stan realizacji Programu.

Z korzyściami dla przedsiębiorców wynikającymi z realizacji prac strumienia „e-Transport i e-Przepływy towarów” zapoznała uczestników spotkania pani  Maria Perkuszewska z Ministerstwa Infrastruktury i   Budownictwa.            .

Uczestnicy kongresu zadawali liczne pytania po każdym wystąpieniu , a  ciekawa dyskusja na tematy poruszane w trakcie kongresu trwała również  po zakończeniu obrad.

Podsumowania i zamknięcia obrad dokonał przewodniczący Rady PISiL Marek Tarczyński. Zwyczajowo kongres zakończyła uroczysta kolacja.

Wszystkim uczestnikom spotkania dziękujemy za udział i stworzenie bardzo przyjaznej atmosfery spotkania.

Szersza relacja i materiały z kongresu  zostaną opublikowane w Biuletynie PISiL.(E.S.)

 

 

 

 

 

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet