Zwiększona kontrola firm obchodzących sankcje w handlu z Rosją
Skarbówka coraz częściej kontroluje przedsiębiorców, którzy próbują omijać sankcje handlowe z Rosją i Białorusią. O ile w 2022 r. przeprowadzono tylko dwie kontrole w tym zakresie, to w ciągu ośmiu miesięcy 2024 r. było ich 113. Tylko w tym roku na 27 firm nałożono kary na łączną kwotę aż 21 mld złotych.
Według danych Krajowej Administracji Skarbowej w obszarze potencjalnych naruszeń (omijania) sankcji, organy KAS wszczęły:
w 2022 r. – 2 kontrole celno-skarbowe,
w 2023 r. – 72 kontrole celno-skarbowe. W toku pozostaje 19,
w okresie 1 stycznia do 31 sierpnia 2024 r. – 113 kontroli celno-skarbowych. W toku pozostaje 92.
Do 3 września 2024 r. organy KAS wydały 27 decyzji o nałożeniu kary pieniężnej na łączną kwotę ponad 21 mln zł. Do końca 31 grudnia 2023 r. wydano 2 decyzje na łączną kwotę ponad 70 tys. zł. W toku pozostaje 10 postępowań. Kwestie związane z przestrzeganiem sankcji mogą być weryfikowane w ramach standardowych kontroli celno-skarbowych. Organy badają przede wszystkim, czy przedsiębiorca dołożył wszelkich starań, aby zapobiec – nawet nieświadomemu – uczestnictwu w procederze omijania sankcji. Chodzi tu o wykazanie należytej staranności, czyli podjęcie wszystkich racjonalnych i możliwych działań w celu przestrzegania prawa. Poza podmiotami, które bezpośrednio i świadomie uczestniczą w procederze omijania sankcji, zagrożone wpisem na listę sankcyjną mogą być podmioty, które utrzymują relacje handlowe z takimi państwami, jak Turcja, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Uzbekistan, Armenia, Azerbejdżan czy Gruzja.
Aby uniknąć ryzyka wpisania na listę sankcyjną, przedsiębiorcom zaleca się wdrożenie odpowiednich procedur wewnętrznych. Procedury te powinny obejmować m.in. weryfikację kontrahentów, monitorowanie transakcji i szkolenie pracowników, sprawdzanie parametrów towarów, występowanie o klasyfikację towarową (np. WIT) oraz weryfikacja kodów celnych we własnym zakresie.
Źródło: Prawo.pl dla LEX z dn. 30.09.2024 r./HW