16 kwi 2024

16 kwi 2024

Zmiany w rachunkowości 2025 dla JPK CIT: JPK_KR_PD (księgi rachunkowe) i JPK_ST (środki trwałe)

Przez:

Sekcja: Aktualności

Od 1 stycznia 2025 roku osoby prawne objęte podatkiem CIT będą zobowiązane do prowadzenia elektronicznie ksiąg rachunkowych, które w tej formie JPK_CIT będą przesyłane do urzędu skarbowego.

Jak przekonuje Puls Biznesu: „e-księgi rachunkowe staną się dla fiskusa istną kopalnią wiedzy o podatnikach”. O nowych raportach JPK_PIT i JPK_CIT mówiono już pry okazji Polskiego Ładu i zmian opisywanych w 2022 roku. Wówczas planowano trzy etapy wprowadzania zmian, które ostatecznie odsunięto w czasie. Te nowe obowiązki będą realizowane według poniższego harmonogramu za lata podatkowe rozpoczynające się po:

  • 31 grudnia 2024 r. w przypadku podatkowych grup kapitałowych oraz podatników CIT, których wartość przychodu w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 50 mln euro (struktura logiczna JPK_KR),
  • 31 grudnia 2025 r. w przypadku podatników CIT (innych niż ww.) obowiązanych przesyłać ewidencję JPK_VAT oraz podatników PIT/PPE/PPL obowiązanych przesyłać ewidencję JPK_VAT (struktury logiczne JPK_KR, JPK_PKPiR oraz JPK_EWP),
  • 31 grudnia 2026 r. w przypadku pozostałych podatników CIT oraz PIT/PPE/PPL (struktury logiczne JPK_KR, JPK_PKPiR oraz JPK_EWP).

Zatem pierwsi podatnicy (o ile ich rok podatkowy jest taki sam jak rok kalendarzowy) będą musieli złożyć JPK CIT razem z zeznaniem CIT-8 za 2025 r. do 31 marca 2026 r.

W połowie marca resort finansów ogłosił konsultacje podatkowe w sprawie nowo opublikowanych struktur JPK_KR_PD i JPK_ST, które mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.,a już kilka dni późńiej opublikowało nową wersję projektu rozporządzenia wprowadzającego nowe obowiązki w życie: Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

Więcej informacji na ten temat na stronie: https://www.pit.pl/aktualnosci/zmiany-w-rachunkowosci-2025-dla-jpk-cit-jpk-kr-pd-ksiegi-rachunkowe-i-jpk-st-srodki-trwale-1009605( Źr.www.pit.pl-K.O.)

 

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet