Zabójstwo drogowe i inne zmiany w prawie
Międzyresortowe prace zespołu nad zmianami, które mają zaostrzyć kary za rażącą niebezpieczną, brawurową jazdę i m.in. za wypadek ze skutkiem śmiertelnym zostały zakończone. Proponowane jest podwyższenie kar za wypadek ze skutkiem śmiertelnym – obecnie grozi za to od 6 miesięcy do 8 lat – po zmianach od roku do 10 lat. Chodzi o wypadek w trakcie np. nielegalnego wyścigu, rażąco niebezpiecznej, brawurowej jazdy lub złamanie zakazu prowadzenia pojazdów. Sąd w takich przypadkach będzie orzekał przepadek pojazdu.
Minister Adam Bodnar wyjaśniał, że zgodnie z propozycjami co do zasady przestępstwem będzie przekroczenie przez kierowcę o ponad połowę prędkości na autostradzie, czyli jeśli na liczniku będzie mieć 210 km/h, zamiast 140 km/h, a w przypadku drogi ekspresowej 180 km/h, zamiast 120 km/h. Mają zostać też zaostrzone sankcje wobec kierowców, którzy łamią sądowe zakazy prowadzenia pojazdów. W przypadku naruszenia zakazu, sąd będzie miał możliwość orzeczenia dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów. Także możliwość konfiskaty pojazdu oraz minimalne świadczenie pieniężne w wysokości 10 tys. zł mają pełnić rolę środków odstraszających. Podobnie, rząd zamierza zmiany w przepisach dla kierowców, prowadzących pod wpływem alkoholu. Jeśli kierowca będzie miał od 0,5 do 1,5 promila alkoholu we krwi lub jest objęty zakazem prowadzenia pojazdów, sąd będzie mógł zdecydować o przepadku pojazdu. W sytuacji gdy stężenie alkoholu przekroczy 1,5 promila, sąd będzie miał obowiązek orzec konfiskatę pojazdu. W przypadku kierowców, którzy prowadzą pojazd z zawartością alkoholu powyżej 1,5 promila, planowane jest wprowadzenie do kodeksu karnego przepisu, który także uniemożliwi zawieszenie kary pozbawienia wolności.
Pakiet przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury jest na etapie rządowym. Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości, przygotowany wraz z MSWiA, w najbliższych dniach ma uzyskać wpis do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Rząd chce, by jeszcze styczniu można było rozpocząć konsultacje nowych regulacji.
Źródło: Prawo.pl dla LEX z dn. 08.01.2025 r./HW