Nowa klasyfikacja kodów PKD 2025
Od 1 stycznia 2025 r. zaczęła obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niemniej jednak niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.
Zmiana przepisów o kodach stosowanych w statystyce, rachunkowości i publicznych rejestrach wynika z konieczność dostosowania Polskiej Klasyfikacji Działalności do zmieniającej się rzeczywistości oraz do europejskich i międzynarodowych standardów. Nad nową PKD od wielu miesięcy pracował Główny Urząd Statystyczny. Obszerny dokument przybrał postać załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). 18 grudnia rozporządzenie zostało przyjęte, a 27 grudnia zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Po 1 stycznia 2025 r. nowi przedsiębiorcy będą klasyfikowani już według nowych kodów. Stosowne wpisy uwzględniające PKD 2025 będą opisywać ich działalność w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) lub Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej (REGON).
Dotychczas istniejący przedsiębiorcy co do zasady na dostosowanie się do nowych przepisów będą mieli aż dwa lata. Rozporządzenie w sprawie PKD stanowi wprost, że do 31 grudnia 2026 r równocześnie ze stosowaniem klasyfikacji PKD 2025 w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej można stosować klasyfikację PKD 2007 (par. 2 ust. 1 rozporządzenia). Co więcej, 1 stycznia 2027 r. również nie będzie obowiązku przeprowadzania żadnych zmian – w tym dniu wpisy mają zostać zmienione automatycznie (kwestię te ureguluje opracowywana obecnie nowelizacji ustawy o statystyce publicznej).
Zmiana klasyfikacji, chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się niekłopotliwa, w niektórych sytuacjach może wywołać praktyczne wątpliwości. Ponadto można wyobrazić sobie różnorakie sytuacje, które uzasadniają rozważenie zmiany wpisu kodów PKD samodzielnie, nie czekając na automatyczną zmianę.
Zmiana wpisu do CEIDG i KRS a kod PKD 2025
Treść rozporządzenia rozróżnia sytuację wniosków o zmianę wpisu składanych w okresie przejściowym przez podmioty wpisane do CEIDG, a tych wpisanych do KRS lub REGON. Przepisy przejściowe znalazły się w par. 2 ust. 2 i 3 wspomnianego rozporządzenia Rady Ministrów ws. PKD. W przypadku przedsiębiorców wpisanych do KRS sprawa wydaje się prosta – PKD 2025 już w okresie przejściowym będą musiały stosować te podmioty, które złożą wniosek o zmianę wpisu, ale tylko dotyczącą przedmiotu działalności według PKD. Inaczej przedstawia się sytuacja firm zarejestrowanych w CEIDG – w ich przypadku mowa jest o „wniosku o zmianę wpisu”, rozporządzenie nie precyzuje jednak, o jaki wpis chodzi.
W przypadku podmiotów wpisanych do KRS można będzie dokonać swobodnie zmiany np. adresu spółki bez konieczności zmiany przedmiotu działalności w PKD, tak w przypadku podmiotów wpisanych do CEIDG można domniemywać, że każdy wpis – nawet ten czysto techniczny – będzie musiał rodzić również konieczność zmiany w zakresie przedmiotu działalności tej działalności.
Takie stanowisko potwierdza komunikat opublikowany na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Czytamy w nim, że przy każdej zmianie wpisu, system CEIDG będzie wymagał dostosowania kodów PKD do nowej klasyfikacji PKD 2025.
W sytuacji, w której przedsiębiorca złożył wniosek o wpis jeszcze w 2024 r., a jego rozpoznanie nastąpi w 2025 r. rozporządzenie przewiduje, że w przypadku wniosków o wpis do CEIDG i REGON zastosowanie znajdą przepisy dotychczasowe o PKD 2007, zaś w przypadku wniosku o wpis (lub jego zmianę w zakresie przedmiotu działalności) do KRS, stosowne będą już przepisy nowe (PKD 2025).
Zmiana umowy lub statutu
Wspomniana już nowelizacja ustawy o statystyce publicznej (numer projektu UD12), nad którą pracuje GUS, ma uregulować wprost m.in. zasadę, że aktualizacja kodu PKD nie pociąga za sobą obowiązku zmiany umowy spółki. Niemniej eksperci uważają, że spółki, które wykorzystują PKD do opisania swojej działalność w umowach lub statutach, po zmianie standardu z PKD 2007 na PKD 2025 mogą stanąć przed koniecznością aktualizacji takiego dokumentu.
Źródło: Prawo.pl dla Lex z dn. 31.12.2024 r., gov.pl/HW