13 mar 2017

13 mar 2017

Wzrost stawek frachtowych w relacji Europa Północna – Chiny

Przez:

Sekcja: Aktualności

Wg. firmy konsultinowej Drewry w ostatnim tygodniu stawki spotowe na przewozy w kontenerach w relacji Europa Północna – Chiny  wzrosły o 45% osiągając najwyższy od czterech lat poziom. Np. stawka w relacji Rotterdam – Shanghai osiągnęła w dniu 9 marca USD 1076 wobec jeszcze USD 740 w poprzedzającym tygodniu.

Drewry potwierdza, że aktualnie statki są w pełni wykorzystane, w związku z czym armatorzy żądają wyższych stawek.  Agencja potwierdza także, że jest to nietypowa sytuacja bowiem na trasie Europa – Azja współczynnik wykorzystania oscylował dotychczas w granicach 70%.

Przyczyn tej sytuacji Drewry upatruje w anulowaniu sailingów z Chin po chińskim nowym roku, co w tej chwili odbija się na relacji z Europy. Odwrotna sytuacja jest natomiast w relacji z Chin do Europy Północnej, na której stawki wykazują tendencję spadkową – średnia stawka to aktualnie USD 1643 za 40” wobec USD 1756 jeszcze w czwartek ubiegłego tygodnia i USD 2212 12 stycznia br.         (źr. www.worldmaritimenews.com – DA)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet