2 maj 2022

2 maj 2022

Wielka Brytania kolejny raz przesuwa termin wprowadzenia kontroli granicznych

Przez:

Sekcja: Aktualności

Brytyjski minister ds. szans związanych z Brexitem Jacob Rees-Mogg, potwierdził w ubiegły czwartek, iż wprowadzenie kontroli świeżej żywności na granicy Wielkiej Brytanii zostanie odsunięte w czasie do końca 2023 r. To czwarty raz gdy termin jest przesuwany.

W wystąpieniu przed parlamentem Rees-Mogg przyznał, iż wprowadzenie kontroli żywności i nowych obciążeń administracyjnych byłoby czasochłonne a także zakłóciłoby łańcuchy dostaw i wprowadziło ryzyko zatorów w portach.

Oznacza to, że unijni eksporterzy będą nadal mogli wysyłać swoje produkty na Wyspy bez konieczności dodatkowej roboty papierkowej. To także dobra wiadomość dla sektora transportowego.

Przewoźnicy mają pewność, iż przepływ towarowy i ruch pojazdów do i z Wielkiej Brytanii nie zostanie zakłócony. A tym groziły kontrole graniczne, które znacznie wydłużyłyby postoje na granicy.

Minister jesienią przedstawi plan operacyjny, który zawierać będzie szczegóły dotyczące zasad wprowadzenia kontroli granicznych.

Kiedy już kontrole zostaną wprowadzone, rząd brytyjski chce by były one jak najbardziej zdigitalizowane. To ma pomóc w utrzymaniu sprawnego i płynnego ruchu na granicy.

Przypomnijmy, że w lipcu Brytyjczycy mieli wprowadzić w życie następujące regulacje dotyczące importu do Wielkiej Brytanii:
– wymóg przeprowadzania sanitarnych i fitosanitarnych kontroli produktów importowanych z UE w specjalnych punktach kontroli granicznej;
– wymóg deklaracji bezpieczeństwa dla importu;
– wymóg dostarczenia świadectwa zdrowia przez eksportera, wydawanego przez odpowiednie jednostki w kraju eksportera;
– restrykcje w imporcie chłodzonego mięsa z UE.(Źr.www.trans-info.pl-K.O.)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet