W listopadzie 2024 roku wchodzą przepisy dotyczące zezwoleń EKMT
Ustawa z 25 września 2024 r. o zmianie ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw wejdzie w życie 1 listopada 2024 r., z wyjątkiem przepisu, który wszedł w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od 1 września 2024 r. Nowe przepisy dotyczą przypadku, gdy do wykonywania międzynarodowego przewozu drogowego rzeczy jest wymagane zezwolenie albo wielokrotne zagraniczne zezwolenie wydane przez Międzynarodowe Forum Transportu (International Transport Forum), nazywane dalej „zezwoleniem EKMT”, a także przypadku gdy przepisy wiążących Polskę umów międzynarodowych w zakresie przewozu drogowego zwalniają z obowiązku posiadania tych zezwoleń. W takiej sytuacji zagraniczny podmiot wykonujący taki przewóz jest zobowiązany przesłać do rejestru zgłoszeń, o którym mowa w ustawie o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, nazywanego dalej „rejestrem zgłoszeń”, przed rozpoczęciem przewozu na terytorium Polski, zgłoszenie takiego przewozu i uzyskać dla tego zgłoszenia numer referencyjny w rozumieniu tej ustawy.
Zagraniczny podmiot wykonujący przewóz kabotażowy rzeczy jest zobowiązany przesłać do rejestru zgłoszeń przed rozpoczęciem przewozu na terytorium Polski zgłoszenie takiego przewozu i uzyskać numer referencyjny dla tego zgłoszenia. Zgłoszenie przewozu powinno zawierać m.in.:
– dane zagranicznego podmiotu wykonującego ten przewóz obejmujące: imię i nazwisko albo nazwę; państwo i adres zamieszkania albo siedziby; numer identyfikacji podatkowej albo numer, za pomocą którego podmiot ten jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od towarów i usług albo podatku od wartości dodanej, jeżeli jest obowiązany go posiadać;
– dane nadawcy obejmujące: imię i nazwisko albo nazwę; adres zamieszkania albo siedziby; – dane odbiorcy obejmujące: imię i nazwisko albo nazwę; adres zamieszkania albo siedziby;
– miejsce i datę rozpoczęcia przewozu na terytorium Polski;
– miejsce i datę zakończenia przewozu na terytorium Polski;
– państwo załadunku; –
– państwo rozładunku;
– informację, czy przewóz jest wykonywany z ładunkiem czy bez ładunku;
– numer dokumentu przewozowego towarzyszącego przewożonemu towarowi, o ile jest wymagany;
– kraj rejestracji i numer rejestracyjny pojazdu, którym jest wykonywany przewóz;
– numer lokalizatora albo numer urządzenia w rozumieniu odpowiednich przepisów ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi.
Nowe regulacje dotyczą także przypadku, gdy zagraniczny podmiot wykonujący międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy w ramach tego przewozu wykonuje jednocześnie kilka operacji transportowych, dla których jest wymagane posiadanie więcej niż jednego zezwolenia albo zezwolenia EKMT lub podstawa prawna zwolnienia z takiego obowiązku jest odmienna. W takiej sytuacji każda taka operacja transportowa wymaga osobnego zgłoszenia.
Źródło: Gazeta Prawna e -wydanie z dn.23.10.2024 r./HW