20 lut 2023

20 lut 2023

Uwaga na fałszywe maile zawierające złośliwe oprogramowanie! Oszuści podszywają się pod Główny Urząd Statystyczny

Przez:

Sekcja: Aktualności

Główny Urząd Statystyczny ostrzega przed oszustami internetowymi podszywającymi się pod GUS. Oszuści rozsyłają wiadomości elektroniczne o tytule „Obowiązek sprawozdawczy P-01” zawierające niebezpieczny załącznik, którego otworzenie powoduje zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem typu „malware”.

Niebezpieczne wiadomości prezentowały się jako wysłane z adresu: GUS-Portal@info.stat.gov.pl, w rzeczywistości wysyłane były spoza serwerów statystyki publicznej. Nadawca, podający się za Główny Urząd Statystyczny, informuje, że firma-adresat została objęta obowiązkiem sprawozdawczym: Sprawozdanie o produkcji (P-01), a w załączniku maila znajduje się „elektroniczny formularz zgłoszenia”. Główny Urząd Statystyczny nigdy nie wysyła załączników z adresu GUS-Portal@info.stat.gov.pl.

W przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości mailowej, prosimy o nieotwieranie załączników oraz zgłoszenie zaistniałej sytuacji za pośrednictwem naszej infolinii – 22 279 99 99 wew. 6. (Źr.www.stats.gov.pl-k.o)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet