8 kwi 2022

8 kwi 2022

UE: uchwała parlamentu europejskiego ws. sankcji wobec Rosji,  Finlandia zamyka towarowy ruch kolejowy z Rosją

Przez:

Sekcja: Aktualności

Wzmaga się nacisk na firmy transportowe, aby zrywały połączenia z Rosją i Białorusią.

KOLEJ: Na chwilę obecną unijne sankcje nie uniemożliwiają połączeń kolejowych między UE a Rosją. Dlatego rozwiązanie umów przewozowych pomiędzy firmami transportowymi a jej klientami musi nastąpić w sposób określony w umowach i uzgodniony z klientami.

Przygotowanie tej decyzji było długim i trudnym procesem – przyznał p.o. prezes i dyrektor generalny VR Group Topi Simola.

Już 27 marca firma ogłosiła zawieszenie ruchu pociągów towarowych z Rosji, ale 30 marca wznowiła ruch. Nadal jeżdżą pociągi pomiędzy Rosją i krajami UE na zachód od Białorusi.

SANKCJE PE, W TYM MORSKI I DROGOWY:  7 kwietnia Parlament Europejski przyjął 513 głosami do 22 przy 19 wstrzymujących się uchwałę, aby:

  • wykluczyć rosyjskie banki z systemu SWIFT,
  • zakazać wpływania na wody terytorialne UE i zawijać do portów UE wszystkim statkom pływającym pod banderą rosyjską i związanym z Rosją oraz
  • zakazać drogowego transportu towarów z i do Rosji oraz Białorusi.

Europosłowie domagają się również zajęcia „wszystkich aktywów należących do rosyjskich urzędników lub oligarchów związanych z reżimem Putina, ich pełnomocników i figurantów oraz białoruskich urzędników i innych osób związanych z reżimem Łukaszenki”.

Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu Rada Europy zajmie się zakazami dla transportu z Rosją i Białorusią. ( Źródło: Rzeczpospolita e – wydanie z dn. 07.04.2022 r./HW)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet