25 cze 2018

25 cze 2018

Terminal promowy w Gdyni i modernizacja wejścia do portu w Gdańsku – dofinansowanie unijne

Przez:

Sekcja: Aktualności

W ubiegły  poniedziałek w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano umowę na prawie 117 mln zł unijnego dofinansowania dla Zarządu Morskiego Portu Gdynia na budowę terminalu promowego do obsługi dużych promów i dla Urzędu Morskiego w Gdyni na ponad 132 mln zł na kolejny etap modernizacji wejścia do portu wewnętrznego w Gdańsku.

Dofinansowanie pochodzi ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Koszt całej inwestycji realizowanej przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia wynosi 222 mln zł. W ramach projektu przebudowane zostaną m.in. drogi dojazdowe do nowego terminalu, tory i rozjazdy kolejowe, oraz nabrzeża: Polskie i Fińskie. Przed budynkiem terminalu powstaną parkingi, perony do obsługi komunikacji publicznej, miejsca postojowe dla taksówek, minibusów i autobusów komunikacji miejskiej oraz dla samochodów prywatnych.

W ramach unijnego projektu „Modernizacja wejścia do portu wewnętrznego (w Gdańsku Etap IIIA”, Urząd Morski w Gdyni wykona prace, które ułatwią żeglugę po Martwej Wiśle – koszt całej inwestycji to 156 mln zł. Inwestycja w porcie wewnętrznym w Gdańsku obejmuje budowę toru wodnego wraz z odpowiednim oznakowaniem i obrotnicą na Martwej Wiśle, przebudowę i remont nabrzeży: Flisaków, Retmanów i Szyprów na Martwej Wiśle, przebudowę i remont części nabrzeża Motławy oraz przebudowę nabrzeża Polski Hak przy ujściu Motławy do Martwej Wisły. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2020 r.        (źr. www.gospodarkamorska.pl – DA)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet