24 maj 2016

24 maj 2016

Spadły ceny kontenerów

Przez:

Sekcja: Aktualności

W pierwszym kwartale ceny kontenerów konwencjonalnych spadły o 15 proc. rdr, do rekordowo niskiego poziomu – ok. 1350 USD za TEU (kontener 20. stopowy) i 2350 USD za FEU (kontener 40. stopowy). Dane takie przedstawia brytyjska firma Drewry Maritime Research. Według niej, głównym powodem są: gorsze tegoroczne perspektywy dla światowego handlu drobnicą w kontenerach, spadek stawek frachtu za przewozy morskie i mniejsze zainteresowanie firm leasingowych zakupem kontenerów, a także spadek cen stali i innych materiałów, używanych do ich produkcji.
W związku z takimi tendencjami, Drewry szacuje, że sektor produkcji kontenerów zamknął pierwszy kwartał niewielką stratą netto.
Spadek popytu na nowe kontenery „do poziomu nie notowanego od lat” odnotowuje też American Journal of Transportation. Ocenia on, ż dla ich producentów będzie to najsłabszy rok od 2009 r.
Do nadwyżki podaży kontenerów przyczyniają znaczne ich zapasy w fabrykach w Chinach. Na zbyciu jest np. spora część nowych kontenerów, wyprodukowanych w 2015 roku, ocenia Drewry. (Źródło: Portal WNP/MK)

 

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet