Sejm przyjął przepisy w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju
21 listopada 2024 roku Sejm przyjął przepisy w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju wdrażające dyrektywę w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), która weszła w życie 5 stycznia 2023 roku. Nowe regulacje wprowadzają obowiązek raportowania informacji dotyczących wpływu działalności przedsiębiorstw na kwestie środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego (ESG).
Ministerstwo Finansów uspokaja, że obowiązek sprawozdawczości będzie wprowadzany stopniowo. Pierwszą grupę stanowią największe jednostki, które już mają doświadczenie w sprawozdawczości ESG. W dalszej kolejności obowiązek raportowania, w uproszczonym zakresie, obejmie małe i średnie przedsiębiorstwa, które są emitentami.
Pierwszym obowiązkiem raportowym wynikającym z wdrożenia CSRD w Polsce na rok 2024 r. objętych zostało zaledwie 150 największych spółek, które to dotychczas wypełniały obowiązek raportowy narzucony tzw. dyrektywą NFRD (Non-Financial Reporting Directive) tj. firm zatrudniających powyżej 500 osób, będących jednostkami zainteresowania publicznego.
W kolejnych latach obowiązek raportowania zostanie rozszerzony o kolejne przedsiębiorstwa z uwzględniemiem kryteriów:
– od 1 stycznia 2025 roku obowiązkowi raportowania podlegać będą duże spółki zatrudniające powyżej 250 pracowników i/lub posiadające 40 mln euro przychodów ze sprzedaży netto i/lub 20 mln euro sumy bilansowej; termin składania sprawozdań to 2026 r.,
– od 1 stycznia 2026 roku obowiązkowi raportowania podlegać będą małe i średnie firmy notowane na giełdzie oraz pozostałe firmy, które zatrudniają powyżej 50 pracowników i/lub posiadające 8 mln przychodów ze sprzedaży netto i/lub 4 mln euro sumy bilansowej; termin składania sprawozdań to 2027 r. z zastrzeżeniem, że MŚP notowane na giełdzie będą mogą odroczyć nowe obowiązki o 2 lata.
– od 1 stycznia 2028 roku obowiązkowi raportowania podlegać będą spółki spoza UE, które posiadają w UE jednostkę zależną, a ich obroty na terenie Unii Europejskiej przekraczają 150 mln euro w skali roku; termin składania sprawozdań to 2029 r.
Ustawa o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw została przekazana do Marszałka Senatu i Prezydenta.
Źródło: Rzeczpospolita e – wydanie z dn. 26.11.2024 r./HW