21 mar 2022

21 mar 2022

Rząd: Tarcza antyputinowska to przeciwdziałanie inflacji, ochrona miejsc pracy, wsparcie firm

Przez:

Sekcja: Aktualności

Przeciwdziałanie inflacji, ochrona miejsc pracy, wsparcie firm do tej pory działających na rynku rosyjskim, derusyfikacja polskiej i europejskiej gospodarki – to cele tzw. tarczy antyputinowskiej, o której poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Wsparciem mają być objęte zwłaszcza te branże, które zostaną najmocniej dotknięte przez wojnę na Ukrainie.

– Wojna na Ukrainie wywołuje ogromne gospodarcze turbulencje i problemy. I to jest taki czas kiedy rząd PiS postanowił wdrożyć tarczę antyputinowską – powiedział premier. Jak mówił, w tej walce rząd będzie się jednocześnie starał „przeciwdziałać inflacji, która jest dużo wyższa niż miesiąc, dwa miesiące temu przewidywało większość ekonomistów” oraz skupiał się na sprawach związanych z miejscami pracy, wsparciem firm, które dotychczas działały na rosyjskim rynku.

– Będziemy starali się pomóc firmom z branż, które najmocniej zostaną dotknięte przez wojnę na Ukrainie – zadeklarował premier. Jak mówił, różne branże będą podlegały analizom i rząd będzie starał się robić wszystko, żeby tak jak w pandemii, pomagać firmom w przetrwaniu. Zwłaszcza tym, które zostaną najmocniej dotknięte przez wojnę na Ukrainie – powiedział szef rządu.

 I podkreślił, że ma ona chronić „przed skutkami szantażu gazowego Putina” i implikacjami gospodarczymi. – Głównym celem tej pierwszej części tarczy antyputinowskiej jest zapobieganie wzrostowi cen żywności – powiedział Morawiecki i dodał, że już dziś wiadomo, że wzrost cen żywności będzie dynamiczny i wysoki. ( Źródło: Prawo.pl dla LEX z dn. 18.03.2022 r./HW)

 

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet