5 maj 2020

5 maj 2020

Przedsiębiorca zwróci się do ZUS o pomoc tylko online – projekt ustawy w Sejmie

Przez:

Sekcja: Aktualności

Wnioski o zwolnienie ze składek i postojowe będzie można złożyć tylko przez internet – wynika z projektu ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw, którą ma zająć się dziś Sejm.

Aktualnie wnioski o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości składkowej na raty oraz o świadczenie postojowe mogą przesłać w formie papierowej albo złożyć online.

Projektodawcy chcą wprowadzenia możliwości składania wniosków wyłącznie w formie elektronicznej. Argumentują, że ZUS udostępnia e-formularze na Platformie Usług Elektronicznych (PUE), co gwarantuje szybką weryfikację ich poprawności i rozpatrzenie sprawy, a w efekcie możliwość automatyzacji procesu obsługi klienta.

Projektowane przepisy rozszerzają również możliwość składania podpisu pod wnioskiem w postaci elektronicznej o sposób potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych udostępniony bezpłatnie przez ZUS w systemie teleinformatycznym. Ma to znacząco uprościć składanie formularzy elektronicznych.

Etap legislacyjny  – Projekt przed pierwszym czytaniem w Sejmie. ( Źródło: DGP e – wydanie z dn. 05.05.2020 r./HW)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet