23 lut 2024

23 lut 2024

Protesty rolników – planowane blokady dróg i przejazdów

Przez:

Sekcja: Aktualności

Blokada terminalu granicznego w Świecku: Gmina Słubice podała, że od „25 lutego do 20 marca na granicznym przejściu drogowym w Świecku planowane są protesty rolników przeciwko napływowi towarów rolnych z Ukrainy, polityce Europejskiego Zielonego Ładu, wycofaniu substancji chemicznych i ekoterrorowi”.

Gmina podje w komunikacie, że „Rolnicy planują całkowitą blokadę części autostrady A2. Zajmą okolice stacji Orlen znajdującej się przed granicznym przejściem drogowym w Świecku, tj. pasy ruchu drogi E-30 w obu kierunkach. Na miejsce wyjadą 25 lutego około godz. 21.30, gdzie łącznie przyjechać ma około 500-700 pojazdów rolniczych m.in. z Gorzowa Wielkopolskiego, Drezdenka, Międzyrzecza i ze Strzelec Krajeńskich, a także pojazdy nierolnicze, w tym przyczepy. Samych protestujących będzie dużo więcej, bo ok. 1500 osób.”

Nie będzie jednak blokowany węzeł drogowy na trasie Słubice-Zielona Góra (droga nr 29) z trasą Poznań-Berlin (droga E-30). 

Protestujący zapowiedzieli pozostawienie korytarza życia i przepuszczanie jedynie pojazdów uprzywilejowanych.

Do protestu dołączą się rolnicy z Brandenburgii, którzy od kilku tygodni prowadzą akcje blokad dróg w Niemczech. 

Z kolei Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w wydanym 22 lutego oświadczeniu stwierdziła, żepisze na listę infrastruktury krytycznej przejścia graniczne z Ukrainą i zakaże ich blokowania.  (zr. www.rp.pl/HW)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet