9 paź 2017

9 paź 2017

Polski Port Community System – co z finansowaniem projektu ?

Przez:

Sekcja: Aktualności

W Szczecinie odbyło się wyjazdowe posiedzenie sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, które dotyczyło m.in. wykorzystania nowoczesnych technologii w gospodarce morskiej i śródlądowej. Paweł Krężel z Departamentu Gospodarki Morskiej Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zaprezentował informacje dotyczące spółki Polski PCS, która to spółka została powołana we wrześniu br. przez zarządy portów w Gdańsku, Szczecinie i Świnoujściu oraz PGZ System Sp. z o.o w Radomiu.

Z wypowiedzi przedstawiciela resortu wynika, że Port Community System (PCS) będzie prawdopodobnie finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa pomorskiego.

Jednocześnie dodał, że w Hamburgu system PCS został założony przez operatorów logistycznych terminali kontenerowych, którzy stworzyli spółkę, która ma system niezależny od państwa federalnego, jak i rządu landowego.

W  Polsce od kilku lat trwały prace analityczne nad PCS w dwóch ośrodkach: w Instytucie Logistyki i Magazynowania w Poznaniu oraz w spółce HTPCS w Gdyni, ale nie wiele z ich prac wynikło” – ocenił Krężel. Jak wyjaśnił, decyzja o stworzeniu spółki PCS wyniknęła z faktu, że „minister gospodarki morskiej stracił cierpliwość i zdecydował, że musimy zrobić to sami z zarządami portów”. „Polskie PCS zostało wpisane do Programu Rozwoju Portów, a także wpisane zostanie do strategii rozwoju transportu, która jest w tej chwili aktualizowana” – dodał. „Nie planujemy budowy systemu PCS ze środków z Programu Polska Cyfrowa. Obecnie analizowane są źródła finansowania. Wydaje nam się, że źródłem finansowania, z którego możemy korzystać, będzie Regionalny Program Operacyjny województwa pomorskiego” – powiedział przedstawiciel Departamentu Gospodarki Morskiej.

Pytany przez komisję, na jakim etapie jest budowa spółki, odpowiedział, że „planowane jest wykonanie studium wykonalności”. „Przy tworzeniu systemu będziemy współpracowali z radami interesantów portów oraz z zarządami”. „Nie możemy stworzyć sobie coś, a później zaprosić innych do korzystania z naszego systemu” – zaznaczył.       (źr. www.gospodarkamorska.pl – DA)

Wykonanie: Nautil.pl & CreNet