Nowelizacja krajowej ustawy sankcyjnej – wejście w życie
26 lutego 2025 roku wejdzie w życie ustawa z dnia 9 stycznia 2025 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego, ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, zwana krajową „ustawa sankcyjną”.
Nowela „ustawy sankcyjnej” ma na celu dostosowanie przepisów krajowych do kolejnych pakietów sankcji unijnych wprowadzonych w związku z agresja Rosji na Ukrainę. Ustawa nakłada ona nowe obowiązki na osoby i podmioty, które dokonują wywozu towarów objętych środkami ograniczającymi Unii Europejskiej ustanowionymi w związku z agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę do państw, co do których istnieje ryzyko, że biorą udział w obchodzeniu środków ograniczających lub przewożą towary w procedurze tranzytu przez terytorium Federacji Rosyjskiej lub Białorusi.
Zmiana „ustawy sankcyjnej” przewiduje nowe obowiązki dla przedsiębiorców eksportujących towary objęte sankcjami do krajów trzecich. Najistotniejsze zmiany wprowadzają:
- Obowiązek załączania do zgłoszeń celnych dodatkowych oświadczeń eksporterów, w tym oświadczenia zawierającego:
– potwierdzenie, że tranzyt przez Rosję lub Białoruś jest tylko częścią trasy, a jej początek i koniec znajdują się poza tymi krajami,
– deklarację, że towary nie będą odsprzedawane, przetwarzane ani składowane na terytorium Rosji lub Białorusi,
– informację o użytkowniku końcowym i miejscu docelowym, które nie może znajdować się w Rosji ani na Białorusi.
Oświadczenia muszą zawierać klauzulę o świadomości odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych danych.
- Uzupełniające wymagania dokumentacyjne
– w terminie 45 dni od opuszczenia przez towary obszaru celnego UE eksporter musi przedłożyć dowód odprawy celnej z kraju przeznaczenia. Jeśli nie spełni tego obowiązku, grozi mu kara pieniężna do 500 000 PLN oraz możliwość zajęcia towarów przez Krajową Administrację Skarbową.
– przypadku negatywnej analizy ryzyka przeprowadzonej przez organ Krajowej Administracji Skarbowej, która wskazuje na wysokie ryzyko obejścia środków ograniczających Unii Europejskiej przeciwko Rosji lub Białorusi przez:
- wywóz towarów do państw, co do których istnieje ryzyko, że biorą udział w obchodzeniu środków ograniczających,
- przewóz w procedurze tranzytu przez terytorium Federacji Rosyjskiej lub Białorusi,
organy celno-skarbowe mogą żądać dodatkowych dokumentów, takich jak oświadczenie producenta potwierdzające, że podjął działania w celu określenia, czy towary będą używane przez użytkowników końcowych w sposób zgodny z warunkami przewidzianymi w przepisach Unii Europejskiej, i może te działania udokumentować.
Źródło: isap.sejm.gov.pl /HW